KOSGEB İhracat Destekleri ve TÜBİTAK TEYDEB Bilgilendirme Günü Gerçekleştirildi

Eki 15

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası, Düzce Organize Sanayi Bölgesi, KOSGEB ve Düzce Teknopark iş birliğiyle düzenlenen “KOSGEB İhracat Destekleri ve TÜBİTAK TEYDEB Bilgilendirme Günü” Düzce Teknopark Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa; Düzce KOSGEB İl Müdürü Necdet Yaşar Şahin, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Düzce Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yirmibeşoğlu, TÜBİTAK 2016-2018 Dönemi Eski Başkan Yardımcısı Doç. Dr. M. Şahin Gök, Düzce Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Özkan Şahin, davetli konuklar, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Düzce TSO olarak sanayicinin önünü açmaya çalıştıklarını belirterek sözlerine başladı. Programı Düzce TSO’da değil, Düzce Teknopark’ta yaparak üniversite-oda iş birliğinde nasıl çalışmalar yapabileceklerini görmek istediklerini söyleyen Tuncay Şahin, şehrin gelişimi için ihracat yapmanın önemine vurgu yaptı. İş adamlarına bu tür toplantılara katılmalarını tavsiye eden Şahin, programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Programda konuşan Düzce Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yirmibeşoğlu, devletin imkanlarını kullanarak sanayiyi daha da güçlendirebileceklerini ifade ederek, üniversite-sanayi iş birliğine en güzel örneklerden birinin de bu toplantılar olduğuna işaret etti.

Açılış konuşmalarının sonrasında Düzce KOSGEB İl Müdürü Necdet Yaşar Şahin, KOSGEB destekleri hakkında bilgiler paylaştı. Ülkemiz sanayicisinin yüzde 99.1’inin KOBİ, yüzde 1’inin ise büyük sanayi firması olduğunu dile getiren Necdet Yaşar Şahin, KOBİ’lere önemli oranda destek verdiklerini söyledi. Projesi sağlam olan firmalara Ar-Ge desteğinden başlayarak 5 Milyon TL’ye kadar destek verdiklerini belirten Şahin, KOSGEB destek programlarından bahsederek sözlerini sonlandırdı.

TÜBİTAK Eski Başkan Yardımcısı Doç. Dr. M. Şahin Gök ise TÜBİTAK TEYDEB Destekleri konulu bir sunum gerçekleştirdi. Ülke olarak kalkınmaya ihtiyacımız olduğunu ifade eden Doç. Dr. M. Şahin Gök, kalkınma için de ihracat yapılmasının gerekliliğine dikkat çekti. Cari açığın kapatılması için teknolojik ürünler üreterek ihracat yapılmasının önemine değinen davetli konuşmacı, ulusal desteklerin yanı sıra uluslararası desteklerden de yararlanmanın önemi üzerinde durdu.