İhtisaslaşma Üniversiteleri Bingöl’de Buluştu

Eki 16

Üniversitemiz Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörlüğü “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında ihtisaslaşma alanında seçilen yükseköğretim kurumlarının tecrübe paylaşım toplantısında, bu güne kadar yapmış olduğu çalışmaları, projeleri ve deneyimlerini anlattı.

Bingöl Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya; Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Bingöl Belediye Başkan Vekili Ahmet Altunhan, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, ihtisas üniversitelerinin rektörleri, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve aynı zamanda AR-GE ve İhtisaslaşmadan Sorumlu Rektör Danışmanı Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş ile Üniversitemiz Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Doç. Dr. Uğur Hasırcı katılım sağladı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, ihtisaslaşma alanlarında seçilen yükseköğretim kurumlarının tecrübe paylaşım toplantılarının önemine vurgu yaptı.Yükseköğretim sisteminde birçok yenilikçi uygulamayı hayata geçirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Gündoğan, Pilot üniversitelerinin yürüttüğü proje ve çalışmalara Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da çok önem verdiğini ifade etti. YÖK olarak hedeflerinin kalite odaklı bölgesel kalkınmayı sağlamak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gündoğan, “2016 yılında beş, 2018 yılında da beş olmak üzere on üniversite ile sürece devam ediyoruz. Bu toplantılarımızın amacı ilk beş üniversitemizin yaptığı çalışmaları görmek, sürece yeni başlamış olan üniversitelerimize tecrübeleri aktararak, varsa sorunlara çözüm bularak yol haritalarını oluşturmaktır. Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak’a nazik ev sahipliğinden dolayı tekrar teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Programda Bingöl Valisi Kadir Ekinci ve Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak’ta konuşma gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen açılış konuşmalarından sonra Üniversitemiz Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörlüğü’nün bölgenin kalkınmasına yönelik yaptığı çalışmaları ve projeleri anlatarak, üretmiş olduğu ürünleri katılımcılara tanıttı.

Toplantıda ev sahibi Bingöl Üniversitesinin sunumundan sonra, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programına yeni katılan 5 üniversite, programa katıldıkları günden bugüne kadarki ihtisaslaşma faaliyetlerine ilişkin sunum yaptılar.

Toplantıda ihtisas üniversiteleri için Kalkınma Ajansları nezdinde başlatılan yeni destek programları hakkında, regülator kurum temsilcileri tarafından bilgi verildi. Ayrıca ihtisas üniversiteleri için başlatılması planlanan Cazibe Merkezleri Destek Programı hakkında ön bilgiler paylaşıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı ile imzalanan protokole istinaden, ihtisas üniversitelerinin Tarım ve Orman Bakanlığı laboratuvar altyapısını kullanma olanağı hakkında bilgi paylaşıldı.