Gastronomi Yazarı Eray Kılıç Üniversitemizde

Eki 22

Üniversitemiz Çevre Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörlüğü’nün ihtisaslaşma faaliyetlerinin tanıtımı kapsamında Üniversitemize davet edilen Gastronomi Yazarı Eray Kılıç, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı makamında ziyaret etti.

“Yeni Lezzetler İçin Seyyah Olmak” başlıklı söyleşiyi sunmak için Üniversitemize gelen Eray Kılıç ile kahvaltıda bir araya gelen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, kültürlere ait yemekler üzerine bir süre sohbet etti.  Üniversitemiz yaptığı çalışmalar hakkında Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından bilgilendiren Eray Kılıç, kendisine ait olan Instagram sayfasından da canlı yayın yaparak yaklaşık 80 bin takipçisini bilgilendirdi.

Ülkemize ait kültürel yemekleri takipçileri ve okurları ile buluşturan Gastronomi Yazarı Eray Kılıç, Üniversitemizin ihtisaslaşma kapsamında “Dulife” çatısı altında üretilen “Melenis, Herbynia ve ApideVera” markalı doğal ürünler hakkında bilgilendirildi.

Kahvaltı sonrası Üniversitemiz Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’ni de ziyaret eden Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve Gastronomi yazarı Eray Kılıç burada; Hastanemiz Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Doç. Dr. Uğur Hasırcı ve Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ertuğrul Kaya tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirildi.

Üniversitemiz Sosyal Tesisleri’ni de gezen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve Eray Kılıç, öğrencilerimizle kısa bir sohbet etti.