Üniversitemizde 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

Eki 24

Eğitim-Öğretim faaliyetlerine başladığı 2006 yılından bugüne, bulunduğu şehre, bölgesine ve Ülkemize değer katan Üniversitemiz, düzenlediği 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni ile yeni eğitim-öğretim yılına başlamanın heyecanını ve gururunu yaşadı.

2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne; Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü ve Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Edibe Sözen, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, protokol üyeleri, davetli konuklar, öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz ve basın mensupları katıldı.

Programın açılışında konuşan 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı’nda Üniversitemize birincilikle yerleşen Tıp Fakültesi öğrencisi Ömer Kağan Demirkaya, azim dolu bir yılın ardından harcadığı emeklerin karşılığını Üniversitemizi kazanarak almanın gururunu ve sevincini yaşadığını belirtti. Nitelikli öğretim üyesi kadrosu ve Tıpta Uzmanlık Sınavı’ndaki başarıların, Üniversitemizi tercih etmesinde büyük rol oynadığını söyleyen öğrencimiz, Üniversitemizin değer üretme ilkesi ışığında, vatana millete faydalı, vicdanı ile hareket eden meslek insanları olacaklarını ifade etti.

Programda konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, açılış dersi için Prof. Dr. Edibe Sözen’i, Üniversitemizde ağırlamaktan büyük memnuniyet ve heyecan duyduğunu belirterek sözlerine başladı. Rektörümüz, Üniversitemizi; 2020 yılı için açıklanan 282 milyon TL genel bütçesi, 100 milyon TL döner sermaye bütçesi, 210 bin metrekare kapalı alanı, %90’ı Düzce dışından gelen öğrencileri ile kontenjanlarını dolduran, nicelikten ziyade niteliğe yatırım yapan,  bir eli Düzce halkının, bir eli sanayinin, bir eli bilimin üstünde olan bir Üniversite olarak nitelendirdi.

Türkiye’ye ve dünyaya örnek olan ilkleri ve başarıları ile Üniversitemizin, başarı basamaklarını hızla tırmandığına işaret eden Rektörümüz, “Üniversitemiz; kendisi ile birlikte kurulan üniversiteler arasında birinci sırada, Dünya Üniversiteleri arasında da ilk 2000 içerisinde yer almaya devam ediyor. Gazzali ‘Uzun mesafelere ulaşmak, yakın mesafeleri aşmakla mümkündür.’diyor. Biz de adım adım uzak hedeflerimize ulaşıyoruz.  Bu yıl Üniversitemiz, URAP Üniversiteler Genel Sıralamasında geçen yıla göre üç basamak yükselerek 40. sırada, ihtisas üniversiteleri arasında da 1. sırada yer alıyor. Akıl, ahlak, vicdan ve bilim ile toplumsal katkıya dönüşen değerler üretebilmek için çalışma barışı içinde görev yapan tüm mensuplarımıza gönülden teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

İhtisaslaşma çalışmalarından da bahseden Rektörümüz, YÖK’ün başlattığı “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması” programı kapsamında Üniversitemizin üç yıldan bu yana; sağlık alanında “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp”, çevre alanında da “Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı” konularında yürüttüğü ihtisaslaşma faaliyetleri ile şehrimizin ve bölgemizin sürdürülebilir kalkınmasında rol oynamaya başladığını dile getirdi.

Sürdürülebilir kalkınma için yapılan çalışmalardan örnekler veren Rektörümüz, “Köylerimizde yetiştirilen tıbbi bitkileri çeşitlendirdik, kurutma ve yağ çıkarma süreçlerinde destek olarak çiftçilerimize yepyeni bir gelir alanı açtık. Arıcılık alanında Ülkemizde ilk kez arı zehri çalışmalarını başlattık ve arıcılara sadece bal değil; polen, propolis, arı sütü ve arı zehri üretmeleri konusunda bilgi ve cesaret verdik. Bitki ekstrelerinden ve arı ürünlerinden ilaç hammaddesi eldesi konusunda da önemli aşamalar kat ettik. Bölgemizin balından ve bitki çeşitliliğinden yararlanarak akredite laboratuvarlarımızda sağlık destek ürünleri, kozmetik, bitkisel çay gibi ürünler geliştirdik. Henüz resmi açılışını gerçekleştirmemiş olsak da Ülkemizin en büyük Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezini hizmete açtık. Bu merkezde 10 farklı geleneksel tıp uygulama alanında poliklinik faaliyetlerine başladık.” ifadelerini kullandı.

DUlife çatısı altında, kozmetik ürünlerimizi Melenis, bitki ürünlerimizi Herbynia, arı ürünlerimizi de Apidevera markaları ile tescillediğimizi ve ürünlerimizin satışına GTT Merkezi’nde başladıklarını ifade eden Rektörümüz, tarımsal atıkların geri kazanımı konusunda ise, bölgemizin önemli gelir kaynağı olan, Ülkemizin ikinci büyük üreticisi olduğumuz fındığın ekonomik değerini artıracak çalışmalara ağırlık verdiklerini de sözlerine ekledi.

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı liderliğinde, bölgemize ve şehrimize; bağımlılıkla mücadele, göç sorunu, çocuk istismarının önlenmesi, çevre kirliliği, eğitimde niteliğin artırılması gibi çok farklı konularda da hizmet etmeye devam ettiklerini söyleyen Rektörümüz, “Düzce Üniversitesi yöneticileri olarak, öğrencilerimizin, Ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmeleri iyi analiz edebilen, evrensel değerleri özümseyerek ve analiz ederek, coğrafyamızın değerlerini yeşertebilen bir gençlik yetiştirmek için çabalıyoruz. Bu yolda en büyük rol öğretim üyelerimizin. Öğretim üyelerimizin de kendilerine düşen bu rolü layığı ile yerine getirebileceklerine olan inancımız sonsuz.” diyerek sözlerine devam etti.

Üniversitemizin her sürecinde desteğini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, tüm devlet yöneticilerine, sivil toplum kuruluşlarına, Düzce halkına ve mensuplarımıza teşekkür eden Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, başarılı bir akademik yıl temennisiyle sözlerini sonlandırdı.

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, yaptığı konuşmada, Üniversitemizin halka, sivil toplum kuruluşlarıyla, organize sanayi bölgesiyle örnek bir birliktelik sergilediğine dikkat çekti. Üniversitemizin yerel projelerin içerisinde yer almak ve ortak projeler üretmek suretiyle şehre değer kattığına işaret eden Dr. Zülkif Dağlı, bağımlılığı önleme ve göç gibi konularda da iş birliği içerisinde hareket ettiklerini dile getirdi.

Öğretmenlerin, Müftülük ve Organize Sanayi Bölgesi çalışanlarının yapılan protokollerle Üniversitemizde lisans üstü eğitim aldığını belirten Vali Dağlı, bu iş birliği çalışmalarının meyvelerini vermeye başladığını söyledi. Sonuç verici çalışmalar yaptıklarını ifade eden Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, yeni akademik yılın hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Açılış ve protokol konuşmalarının ardından 2019-2020 Akademik Yılı’nın “Teknoloji, Girişimcilik ve Gençlik” konulu ilk dersini vermek üzere kürsüye davet edilen Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü ve Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Edibe Sözen, Üniversitemizin yaptığı çalışmalarla dikkat çektiğini ve yenilikçi bir vizyonla yönetildiğini belirterek konuşmasına başladı.

Girişimciliğin sadece kişisel bir özellik olmadığı ve bunun bir ekosistem içerisinde yer alması gerektiği değerlendirmesinde bulunan Prof. Dr. Edibe Sözen, girişimciliğin büyük bir ivme kazandığını söyleyerek gençleri bu alana yönlendirmenin önemi üzerinde durdu.

Teknoloji çağı olan günümüzde en önemli girişimcilik alanının Teknoloji Girişimciliği olduğunun altını çizen Prof. Dr. Sözen, bu alanda katma değeri yüksek çalışmaların gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi. ABD ve Avrupa Birliği’nde girişimcilik oranının 11-12, Ülkemizde ise 4,6 olduğu bilgisin paylaşan Sözen, milli gelirlere kıyaslama yapıldığında Ülkemizdeki oranın hiçte küçümsenmeyecek bir oran olduğunu belirtti.

2023 kalkınma hedefleri arasında girişimciliğin de önemli bir yer tutuğuna dikkat çeken Prof. Dr. Edibe Sözen, KOSGEB, TÜBİTAK, Teknopark gibi kurumların girişimcilere önemli destekler verdiğini ifade ederek tüm kurumların Türkiye’nin topyekün kalkınma hamlesine destek olduğunu ifade etti. Akademik Açılış Töreni için kendisini davet eden Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a teşekkür eden Prof. Dr. Edibe Sözen, başarılarla dolu bir yıl dileyerek sözlerini sonlandırdı.

2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni sonrasında Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü ve Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Edibe Sözen, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ile Üniversitemiz bünyesinde yer alan Ülkemizin en büyük Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’ni ziyaret ederek programını tamamladı.