Üniversitemiz, İhtisaslaşma Alanlarında Malezya’da Yeni Uluslararası İşbirliklerine İmza Attı

Kas 01

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, Üniversitemiz Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Doç. Dr. Uğur Hasırcı ve Yunus Emre Enstitüsü temsilcisi Furkan Koca’dan oluşan Üniversitemiz heyeti, Malezya’da 4 ayrı üniversite ile toplantılar yaparak, ihtisaslaşma alanlarımız olan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp ile Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı konularında yeni uluslararası iş birliklerine imza attı.

Öncelikle Malezya’nın köklü üniversitelerinden International Islamic University ile görüşmeler yapan Üniversitemiz heyeti; helal gıda, doğal ürünler, bilgi ve iletişim teknolojileri gibi konuları içeren iş birliği fırsatlarını müzakere etti. Sonrasında iki üniversite arasındaki iş birliği sözleşmesine Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve International Islamic University Rektörü Prof. Dr. Dzulkifli Abdul Razak imza attı.

Üniversitemiz heyeti aynı gün, Malezya Büyükelçimiz Doç. Dr. Merve Kavakçı’yı ziyaret etti. Üniversitemizin ihtisaslaşma faaliyetleri hakkında bilgi alan Doç. Dr. Merve Kavakçı, özellikle Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp alanında uzun yıllara dayanan tecrübesi bulunan çeşitli Malezya Üniversiteleri ile heyetimiz arasında iletişim tesis etti. Heyetimiz daha sonra Malezya Büyükelçiliğimiz tarafından verilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna katıldı.

29 Ekim tarihinde ayrıca Universiti Teknologi Malaysia (UTM) Kuala Lumpur ofisinde görüşmelerde bulunan Heyetimiz, bu üniversitenin Bioproduct Development Center isimli Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp ürünleri üreten merkezinin direktörü Prof. Dr. Hesham Al-Enshasi ile görüştü ve özellikle üretilen ürünlerin ticarileşmesi konularında fikir alışverişinde bulunarak anılan merkezin bu konudaki tecrübelerini dinledi.

Ziyaretin ikinci gününde Heyetimiz, önce International Islamic University Hastanesi’ni ziyaret etti ve her iki üniversite hastanesi arasında potansiyel iş birliklerini görüştü. Daha sonra Universiti Malaysia Pahang’ı ziyaret eden Heyetimiz, özellikle Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp ürünlerinin seri üretimi ve küresel pazara satışı konusunda uzun yıllara dayalı bir tecrübeye sahip olan bu üniversite ile önemli iş birliklerine imza attı.

Heyetler arası görüşmelerden sonra, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve University of Malaysia Pahang Rektörü Prof. Dr. Wan Azhar Bin Wan Yusoff tarafından, iki üniversite arasında “Memorandum of Understanding” iş birliği anlaşması imzalandı. İmzaların ardından Üniversitemiz heyeti, Universiti Malaysia Pahang tarafından üretilen ve hali hazırda satışı yapılan bitkisel gıda takviyeleri, hayvansal helal ürünler ve kozmetik ürünleri hakkında bilgilendirildi. Ortak Ar-Ge, Ür-Ge faaliyeti yürütülmesi, belirtilen alanlarda ortak ürün üretilmesi için üretim altyapısının karşılıklı olarak ortak kullanımı ve bu amaçla iki üniversite arasında personel ve öğrenci değişimi yapılması da kararlaştırıldı.

Ziyaretin üçüncü ve son gününde Heyetimiz, öncelikle bu ikili iş birliklerine fon sağlayan, ayrıca tüm dünyada Türk kültürünü tanıtmayı misyon edinen Yunus Emre Enstitüsü’nün Kuala Lumpur ofisini ziyaret etti. Bu ziyarette Heyetimize, Yunus Emre Enstitüsü tarafından yürütülen Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP) hakkında bilgi verildi. Ayrıca ilgili üniversitelerle yürüteceğimiz iş birliklerine Yunus Emre Enstitüsü’nün sağlayacağı diğer katkılar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Malezya programını Universiti Putra Malaysia (UPM) ziyareti ile tamamlayan Üniversitemiz Heyeti, bu üniversitenin hali hazırda tarımsal atıklardan aktif karbon, kompost ve mangal kömürü gibi çeşitli üreten ve ticari olarak bu ürünleri satan Biyokütle Teknoloji Laboratuvarı’nı ziyaret ederek,  ortak Ar-Ge ve Ür-Ge imkanlarını müzakere etti.