“Prof. Dr. Fuat Sezgin’i Anlamak İslam Medeniyetinin Batıya Işık Tutma Perspektifini Anlamaktır”

Kas 07

Üniversitemiz tarafından 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı kapsamında düzenlenen “Bir İlim Yolcusu: Prof. Dr. Fuat Sezgin Sempozyumu” Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlhan Genç, Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü ve Prof. Dr. İdris Şahin, Üniversitemiz Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, davetli konuşmacılar, ülkemizin farklı üniversitelerinden akademisyenler ve öğrencilerimiz katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, İslam kültür ve medeniyetinin asırlarca insanlığa hizmet ettiğini ve ufuk açtığını belirterek sözlerine başladı. Merhum Prof. Dr. Fuat Sezgin’in Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye’ye davet edildiğini ve ülkemizde İslam bilim tarihi ile ilgili çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Prof. Dr. İlhan Genç, O’nun emeklerinin zayi olmadığını ve bir vefa borcu olarak 2019 yılının Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı olarak kutlandığını sözlerine ekledi. Bu kapsamda sempozyumla daha önce düzenlenen etkinlikleri taçlandırdıklarını dillendiren Prof. Dr. Genç, programda emeği geçenlere teşekkür etti.

Sempozyumda konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı etkinliklerinin; sadece Prof. Dr. Fuat Sezgin’i hatırlamak değil, İslam bilim tarihini anlamak ve nereden geldiğimize ışık tutmak açısından da önemli olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Fuat Sezgin’in derinliğindeki maneviyatı da anlamanın önemine dikkat çeken Rektörümüz, O’nu anarken, İslam Medeniyetinin Batıya ışık tuttuğu perspektifini de anlamış olacağımızı vurguladı. Prof. Dr. Fuat Sezgin’in öncülüğünde kurulan İslam Tarihi Müzesi’ne öğrencilerimizi göndermeye devam edeceklerini söyleyen Rektörümüz, İslam tarihini daha iyi anlamak için gözle deneyimlemenin daha faydalı olacağını dile getirdi.

Protokol konuşmalarının sonrasında Prof. Dr. Hamit Saruhan tarafından “Gelişmeler-Değişimler Bağlamında İnsanlık Bilim Tarihi” başlıklı açılış sunumu gerçekleştirildi. Açılış sunumunun ardından Prof. Dr. Tahsin Görgün, “İslam Bilim Tarihi Nasıl Anlaşılabilir: Yöntem Üzerine Bazı Düşünceler” başlıklı açılış oturumuyla bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Başkanlığını Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç’in yaptığı birinci oturumda ise; Prof. Dr. Recep Yaparel “Bilim Tarihi Çalışmalarının Toplumsal Maneviyat Psikolojisine Katkıları: Prof. Dr. Fuat Sezgin Örneği”, Doç. Dr. Muhammet Özdemir ise “Prof. Dr. Fuat Sezgin’de Evrensel Bilimler Tarihi Kavramı ve Bilim Tarihi Yazımı” başlıklı sunumlarıyla sempozyuma katkı sağladı.

Sempozyumun öğleden sonraki bölümünde, oturum başkanlıklarını Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin, Üniversitemiz Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay ve Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Karagöz’ün yaptığı oturumlarda; davetli konuşmacılar İslam bilim tarihine dair birçok sunum gerçekleştirerek İslam medeniyetinin bilime katkılarıyla ilgili yeni bakış açıları geliştirilmesine vesile oldu.

Program sonrasında Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç eşliğinde, sempozyumun davetli konuşmacıları Üniversitemiz Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’ni ziyaret etti.