Mustafa Kemal Atatürk Edebiyat ve Tarih Işığında Anıldı

Kas 14

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen “Atatürk ve Cumhuriyetin İnşası” başlıklı panel Cumhuriyet Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Konferansa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. E. Yıldız Doyran, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katılım sağladı.

Program, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencimiz Seyhan Yapar’ın, Behçet Kemal Çağlar’a ait “Mustafa Kemal Seslense” başlıklı şiiri okumasıyla başladı. Daha sonra programın panel bölümüne geçildi.

Panelin moderatörlüğünü gerçekleştiren Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, 1900’lü yıllarda dünya ve ülkemizin durumu hakkında genel bir değerlendirmede bulunarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün bu dönemde önemli roller üstlendiğini ve özgürlük düşüncesine dair Namık Kemal’in eserlerini severek okuduğunu ifade etti. Cumhuriyet’in inşasının kolay olmadığını belirten Prof. Dr. İlhan Genç, panelde bu konu üzerinde yoğunlaşılacağını söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

Panelin ilk konuşmacısı Doç. Dr. İsmail Yaşayanlar, “Atatürk ve Milli Mücadele” başlıklı konuşmasında 1. Dünya Savaşı sürecine değinerek savaşın nedenlerinden ve etkilerinden bahsetti. Milli Mücadelenin başlangıcı hakkında bilgiler paylaşan Yaşayanlar, dönem hakkında dinleyenleri bilgilendirdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele yıllarındaki vatan için çabasını anlatan Doç. Dr. İsmail Yaşayanlar, O’nun manda ve himayenin reddedilişinde rolünün büyük olduğuna dikkat çekerek konuşmasını noktaladı.

Dr. Öğr. Üyesi İsmail Alper Kumsar ise “Türk Edebiyatı Penceresinden Mustafa Kemal” başlıklı konuşmasında Atatürk’ün şiir ve hitabet konusunda ilgisinin olduğunu belirtti. Mustafa Kemal Atatürk’ün Namık Kemal ve Tevfik Fikret’in şiirlerine büyük ilgi gösterdiğini ve onların şiirlerini ilgiyle okuduğunu hatıralar eşliğinde dinleyicilere aktaran Kumsar, Atatürk’ün edebiyatın topluma katkılarını katıldığı toplantılarda devamlı dile getirdiğine vurgu yaptı.

Panelin sonunda, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi korosunun hazırladığı “Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar” konseri gerçekleştirildi. Dr. Öğr. Üyesi Bahadır Çokamay’ın koro şefliğini üstlendiği ve piyanoda Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Kaptan’ın yer aldığı koro, Atatürk’ün sevdiği şarkıları başarıyla seslendirdi.