Geleceğin Mühendisleri İlk Baretlerini Aldı

Kas 19

Üniversitemiz Yapı Topluluğu ve Genç İnşaat Mühendisleri Odası iş birliği ile düzenlenen “İlk Baretim” adlı etkinlikte geleceğin mühendislerine beyaz baretleri takdim edildi.

Atatürk Eğitim Kültür Merkezi Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar, Üniversitemiz İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rıfat Akbıyıklı, Özel İş-Kar Ortak Sağlık Güvenlik Birimi Genel Müdür Yardımcısı Esra Çelik, öğretim elemanlarımız ve öğrencileimiz katılım sağladı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Genç İnşaat Mühendisleri Odası Üniversitemiz Temsilcisi Kadriye Aksöz, birlikteliğin herkese yarar sağlayacağını belirterek, mühendisler olarak bir arada bulunmanın önemine değindi.  Genç İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) hakkında bilgiler veren Kadriye Aksöz,  Genç İMO’nun 27 Nisan 2007 yılında üniversite gençliği tarafından kurulduğunu ve geleceğin mühendislerinin iş hayatında üye olmak zorunda olacakları meslek örgütlerini tanıtmak amacıyla kurulduğunu ifade etti.

Genç İMO olarak her yıl yaz eğitim kampları düzenlediklerini katılımcılarla paylaşan Aksöz, kampın içeriğinde atölye, söyleşi, seminer ve forumlar yer aldığını ve 6 gün sürdüğünü söyledi. Kamp başvurularının Genç İMO’nun internet adresinden yapılabileceğini dile getiren Kadriye Aksöz, etkinliğin yapılmasında kendilerine desteklerini esirgemeyen Üniversitemiz yönetimine ve Genç İnşaat Mühendisleri Odası’na teşekkür etti.

Konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Üniversitemiz İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rıfat Akbıyıklı, Baretlerin mesleğin simgesi olduğunu söyleyerek, aynı zamanda hayat kurtaran bir koruyucu olduğunun altını çizdi. İnşaat Mühendisliği mesleğinin toplumun her kademesindeki kişileri etkilediğini vurgulayan Prof. Dr. Akbıyıklı, “Baretine sahip çık ve onu kullan ve kullandır.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rıfat Akbıyıklı’nın konuşmasından sonra kürsüye davet edilen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, kendisini etkinliğe davet eden İnşaat Mühendisliği 1. sınıf öğrencisi Mehmet Güler’e teşekkür ederek, “ilk Baretim” etkinliği ile öğrencilerimizin bir meslek insanı olduğunu hissetmeye başladıkları bir gün olacağını ifade etti. Mesleklerin çok önemli olduğunu, emek ve alın terini belirleyen unsur olarak niteleyen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, mesleklerin yaşamla ilişkileri belirleyen, yaşama bakış açısını şekillendiren bir unsur olduğunu söyleyerek, mesleğin temsilcisi olanlara verdiği mesajı, nasıl bir inşaat mühendisi olunması gerektiğini iyi kavranması gerektiğini vurguladı.

Baretin önemine de değinen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, programın herkes için faydalı olması temennisinde bulunarak, programda emeği geçenlere teşekkür etti.

Gerçekleştirilen açılış konuşmalarından sonra sunumunu yapmak için kürsüye davet edilen Özel İş-Kar Ortak Sağlık Güvenlik Birimi Genel Müdür Yardımcısı Esra Çelik, iş güvenliğinin önemine değinerek, kişisel koruyucu donanımlar hakkında öğrencilerimizi bilgilendirdi.

“İlk Baretim” etkinliğinde Üniversitemiz öğrencileri Emre Özel ve İlhan Polatöz, gerçekleştirdikleri piyano ve keman dinletisi ile katılımcılara müzik ziyafeti yaşattı.

Program geleceğin mühendislerine beyaz baretlerinin takdim edilmesi ile son buldu.