Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç Öğretmenlik Mesleğindeki Deneyimlerini Paylaştı

Kas 22

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi’nin 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında düzenlediği programda, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, “Yaşanmış Bir Öğretmenliğin Penceresinden” başlıklı sunumuyla öğrencilerimizle bir araya geldi.

Programa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç, öğretim üyelerimiz ve öğretmen adayı öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılışında konuşan Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç, öğretmenliğin ulvi, hassas, sıra dışı ve evrensel bir meslek olduğunu dile getirdi. Bu mesleği içselleştiren ve farklı beceriler edinen öğretmenlerin iş bulma sıkıntısı yaşamayacağını söyleyen Prof. Dr. Koç, Eğitim Fakültesi akademisyenlerinin de öğrencilerimizi en iyi seviyeye ulaştırmak için çok çalıştıklarını ifade etti. “Öğretmenlik kalbe ulaşmaktır. Öğretmen birkaç kapısı olan ev gibi olmalıdır.” diyen Prof. Dr. Mustafa Koç, programda emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, “Yaşanmış Bir Öğretmenliğin Penceresinden” başlıklı sunumuyla 43 yıllık öğretmenlik mesleğinde edindiği bilgi, gözlem ve deneyimlerini öğrencilerimizle paylaştı.

Geçmiş dönem eğitim sistemleri ve müfredatları hakkında bilgiler vererek konuşmasını başlayan Prof. Dr. İlhan Genç, öğretmenliğin tarihin en eski mesleklerinden biri olduğunu ifade etti. “Öğretmenliğin en önemli noktalarından biri sözü pişirmektir. Çiğliğini atmak ve güzel konuşmaktır.” diyerek sözlerine devam eden Rektör Yardımcımız, akademik bilgi yanında öğrencinin duygusal zekasına da önem verilmesini gerektiğini vurguladı.

Geçmiş yıllarda öğrencilere nesne olarak bakılırken, 2002 yıllarından itibaren öğrenci merkezli eğitim yıllarına geçildiğini söyleyen Prof. Dr. İlhan Genç, Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenlere ilk hitabı olan “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirme” sözünün birey olma açısından önemi üzerinde durdu. Öğretmenlerde; ümitli olmak, cesaret, empati, estetik değerlere sahip olmak gibi temel değerlerin bulunmasının gerekli olduğunu dile getiren Prof. Dr. İlhan Genç, “Geleceğin teminatı olan gençlere aydınlığı verebiliriz.” sözüyle konuşmasını noktaladı.

Program, Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç’un, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç’e teşekkür belgesi takdim etmesiyle son buldu.