İkinci Adım Sosyal Duygusal Becerileri Geliştirme ve Şiddeti Önleme Programı Düzce’de

Ara 02

“İkinci Adım Sosyal Duygusal Becerileri Geliştirme ve Şiddeti Önleme Programının Çocukların Problem Davranış ve Sosyal Beceri Düzeyleri Üzerine Etkisinin İncelenmesi” başlıklı hızlı destek projesi, Düzceli çocuklar ve anaokulları ile buluşuyor.

Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Dr. Zeynep Topcu Bilir’in yürütücülüğünü yaptığı projede; Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Seda Çavuş, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi programından Öğr. Gör. Yağmur Başaran ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Aylin Sop araştırmacı olarak yer aldı.

Commitee for children tarafından geliştirilmiş, orijinal adı ile “Second Step” olan İkinci Adım Programı,  şimdiye kadar dünyanın 18 ülkesinde 30 milyon çocuğa ulaştı.  Çocukların sosyal ve duygusal gelişimlerini desteklemeyi hedefleyen yapılandırılmış ve önleyici bir program olan İkinci Adım; çocukların empati, dürtü kontrolü, öfke yönetimi ve problem çözme alanlarına ait farklı alt becerileri geliştiriyor.

Program, çocukların sosyal ve duygusal gelişimlerine verdiği destekle; okul ortamındaki şiddeti azaltmayı, olumlu bir sınıf ve okul iklimi oluşturmayı, bu sayede öğrenme ortamını olumlu etkileyerek çocukların akademik başarılarını arttırmayı hedefliyor. 2008 yılından itibaren çeşitli özel okullarda uygulanan program, ülkemizde ilk kez Üniversitemiz Bilimsel Araştırmalar Projesinden (BAP) alınan destekle devlet okullarında uygulanmaya başlıyor.

Düzce şehir merkezindeki Güzelbahçe Anaokulu, Körpeşler Anaokulu, Konuralp Anaokulu ve Başkent Avni Akyol Ümit Vakfı Anaokulları’nda uygulanacak program öncesinde, Proje Yürütücüsü Öğr. Gör. Dr. Zeynep Topcu Bilir tarafından programın uygulanacağı anaokullarının öğretmenlerine, Üniversitemiz Rektörlük Çalıştay Salonu’nda İkinci Adım Programının teori ve uygulama eğitimleri verildi. Eğitim, anaokullarına İkinci Adım Programının eğitim materyalleri verilmesiyle son buldu.