Düzce Üniversitesi Putech Eurasia 2019 Fuarı’nda

Ara 04

2018 yılında Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mert Kılınçel ve Arş. Gör. Yakup Okan Alpay rehberliğinde kurulan Üniversitemiz Motor Sporları Topluluğu (MOSTOP) öğrencileri, dünyada Mühendislik Fakülteleri arasında en prestijli yarışmalardan biri olan FORMULA STUDENT yarışması için bir prototip araç hazırladı.

Aracın şasisi, karbon ve cam elyafların kullanıldığı hibrit yapıdaki kompozit malzemelerden üretildi. Özellikle hammaddesi karbon elyaf olan kompozit malzemeler çelikten çok daha dayanımlı olmasının yanında oldukça hafif malzemeler olarak tanınıyor. Bu prototip araç, Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümü bünyesinde yer alan kompozit malzeme laboratuvarında öğrencilerin ve topluluk danışmanlarının özverili çalışmaları neticesinde ortaya çıktı. Araç, İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen “Putech Eurasia 2019 Fuarı’nda birçok firmanın ve üniversitenin ilgisini üzerine çekti.

Putech Eurasia 2019’da, poliüretandan; kimyasallar, makine ekipman, sistem evi, kaplama ve yapıştırıcılar, kalıp ve sistemler, poliürea uygulamaları RIM-integral poliüretan sistem ürünleri sergilenirken, poliüretan endüstrisinin lider firmaları bu önemli etkinlikte bir araya geldi.

Fuar alanında öğrencilere eşlik eden Dr. Öğr. Üyesi Mert Kılınçel, yerli ve yabancı birçok kuruluşun katıldığı etkinlikte öğrencilerimizin, diğer üniversite öğrencileri ile iş birlikleri geliştirmesi anlamında fuarın çok etkili olduğunu ifade etti. Ayrıca öğrencilerimizin standına iştirak eden yurtdışı menşeili firmaların gösterdiği yoğun ilginin ülkemiz adına gurur verici bir başarı olduğunu vurguladı. Bu tür etkinliklerde üniversitede edinilen teorik ve pratik bilgilerin sektörde kullanımının, öğrenciler için çok anlamlı olduğunu ifade etti.

Böyle anlamlı etkinliklerin hem öğrenciler, hem de akademisyenler için üniversite-sanayi iş birliklerinin sağlanması anlamında da çok faydalı olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Mert Kılınçel; bölüm akademisyenleri olarak; Düzce Üniversitesi öğrencilerine stantlarında yer vererek bu fırsatı tanıyan Artkim Fuarcılık Ticaret AŞ.’ye, etkinlik katılımının gerçekleştirilmesine imkân sağlayan başta Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a, laboratuvar imkânlarını cömert bir şekilde öğrencilerin kullanımına sunan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur’a ve aracın fuar alanına götürülmesine imkân sağlayan Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanılığı’na ve Daire Başkanı Tahir Güney’ e destekleri için öğrenciler adına teşekkür etti.