Hastanemizde HIV/AIDS Farkındalık Etkinlikleri Düzenlendi

Ara 05

Üniversitemiz Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde Dünya HIV/AIDS Günü dolayısıyla düzenlenen bilgilendirme eğitimi ve kurulan stant ile farkındalık oluşturuldu.

Hastanemiz konferans salonunda gerçekleştirilen eğitime sağlık çalışanları ve idari personeller katıldı. Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Nevin İnce, eğitimde HIV/AIDS’den korunma, bulaş yolları, tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler paylaştı.

Ülkemizde son yıllarda HIV/AIDS vakalarında yıllara göre artış yaşandığına dikkat çeken Öğretim Üyemiz, 2019 verilerine göre ülkemizde 25 bin hastanın HIV pozitif olduğu bilgisini paylaştı. Vakaların % 80’nin erkekler arasında 25-29 ve 30-34 yaş gruplarında görüldüğüne işaret eden Dr. Öğr. Üyesi İnce, en sık korunmasız şekilde cinsel temas ile bulaştığını, bunu ilaç kullanımı, anneden bebeğe gebelik döneminde, doğum sırasında veya doğum sonrasında emzirmeyle, kan ve ürünlerinin transfüzyonda ve sağlık çalışanlarına bulaşmanın takip ettiğini kaydetti.

HIV’in günlük yaşamda olağan davranışlarla bulaşmayacağının altını çizen Öğretim Üyemiz, el sıkışma, deriye dokunma, okşama, hastanın kullandığı çatal, bıçak, bardak, telefon kulaklığı vb. aletler, tuvalet, duş, sauna, yüzme havuzu gibi ortak kullanım alanlarında, besinler, giysiler, hava yolu, ter ve gözyaşı ile bulaşmayacağını dile getirdi.

En önemli tedavi hedefinin bulaşı engellemek olduğunu kaydeden Dr. Öğr. Üyesi İnce, tedavi edilmediğinde AIDS’e dönüşebileceğini dile getirdi. 2-8 haftalık dönemin hastalığın bulaşıcılığı yönünden kritik bir dönem olduğuna vurgu yapan Öğretim Üyemiz, tüm rehberlerde tedaviye hemen başlanması gerektiğinin önerildiğini vurguladı. HIV’in korkulacak bir hastalık olmadığını belirten Öğretim Üyemiz, tedavi ile önlenebileceğinin bilinmesi gerektiğini yineleyerek sunumunu sonlandırdı.

Öte yandan hastanemiz Kan Alma Birimi bekleme alanında HIV virüsünün yayılmasını önlemek ve AIDS hastalığına yönelik farkındalığın yükseltilmesi amacıyla stant kuruldu.  Standı ziyaret eden hasta, hasta yakını ve personellere AIDS, HIV ve korunma yolları hakkında broşür dağıtarak bilgiler verildi.