Üniversitemizde Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Stratejileri Anlatıldı

Ara 06

Üniversitemiz Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜKAM) ve Düzce Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Kurulu ile iş birliğinde düzenlenen “Şiddeti Önleme Stratejisi: Kadının Güçlenmesi” başlıklı panelde kadına yönelik şiddet ve toplum içerisinde kadının konumunun güçlendirilmesi çalışmaları anlatıldı.

Atatürk Eğitim ve Kültür Merkezi Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Düzce Baro Başkanı Av. Azade Ay, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü,   Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zeki Yıldırım, Düzce İş Kurumu İl Müdürü Ferhat Acar, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Necmi Köroğlu, Ticaret İl Müdürü Ciğdem Acar, DÜKAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Şule Çeviker Ay, öğretim elemanlarımız, öğrencilerimiz ve davetli misafirler katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, “Aile hayatında çok önemli bir yer tutan, toplumun önemli bir parçasını oluşturan, gelecek nesilleri yetiştirmede büyük roller üstlenen kadınlarımıza dünya çapında yapılan ve gittikçe yaygınlaşan, aynı zamanda tüm toplumlarda yer alan şiddet konusu, bizleri derinden üzmektedir. Annenin ayakları altına cenneti seren bir inancın mensupları olarak, annelerimizin konumu bizler için her zaman çok önemlidir.” dedi.

Kadınların hak ve adalet temelinde sahip oldukları; eğitim, çalışma, ayrımcılık, şiddet gibi sorunlarını çözememiş toplumların ileri gitmesinin mümkün olamayacağının altını çizen Prof. Dr. Öncü, “Sadece bugün değil, hepimizin kadına şiddete karşı durmak önemli görev ve sorumluluklarımızdandır. Kadınların adil bir şekilde toplumun her yerinde; eğitimde, sosyal hayatta, ekonomide, iş hayatında, sanatta ve sporda daha aktif bir şekilde yaşama fırsatı bulduğu, kadına şiddetin olmadığı, huzurlu, mutlu, daha güzel günlerin olması temennisi ile hepinize katılımlarınız için teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilen açılış konuşmasından sonra moderatörlüğünü DÜKAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Şule Çeviker Ay’ın yaptığı panelde; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zeki Yıldırım “Kadının Güçlendirilmesinde Kamu Kurumlarının Rolü”, İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı Semra Çatalbaş “Kadın Girişimciliğine Yönelik Destek ve Hizmetler”, Ticaret İl Müdürü Ciğdem Acar “Kadının Güçlendirilmesine Yönelik Yapılan Çalışmalar”, Düzce Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Merkezi Üyesi Av. Bahar Yılmaz Temel “Kadının Güçlenmesine Yönelik Hukuk Destek Çalışmaları” konu başlıklarında sunum yaparken, Üniversitemiz Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Gürses ise “Şiddetin Doğallaşmasına Karşı Medya Okuryazarlığı” hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Oturumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Moderatör Dr. Öğr. Üyesi Şule Çeviker Ay, programda bulunmalarının amacının kadına yönelik şiddetin önlenmesi olduğunu ifade ederek, ülkemiz için kutsal sayılan ailelerde ve evin içerisinde şiddetin daha fazla yaşandığını söyledi. İnsanların gözleri önünde olan şiddete de kayıtsız kaldığını dile getiren DÜKAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Şule Çeviker Ay, kamu çalışanlarının şiddete tanık olduğu zaman, bu durumu ihbar etme yükümlülüğü olduğunu katılımcılarla paylaştı.

Şiddete uğrayan kadınların izleyeceği yolların anlatıldığı panelde, her türlü şiddette 183 numaralı telefonu arayarak kimlik bilgilerini vermeden yardım isteyebilecekleri ve İçişleri Bakanlığının başlattığı ve Emniyet Müdürlüğü’nün kullandığı KADES’i (Kadın Destek Uygulaması) akıllı telefonlara indirerek, konumları açık tutulması halinde yardım butonundan hizmet talep edilebileceği anlatıldı.