Üniversitemizde Büyük İşletme ve Kurumlardaki Siber Güvenlik Yönetimi Konuşuldu

Ara 10

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenen “Büyük İşletme ve Kurumlarda Siber Güvenlik Yönetimi” başlıklı program, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Konferansa; Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur, SGK Bilgi Sistemleri ve Siber Güvenlik Daire Başkanı Dr. Yenal Arslan, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve Bilgi İşlem Daire Başkanı Prof. Dr. Resul Kara, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katılım sağladı.

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur, geçmiş dönem bilgisayar teknolojisi ile bugünü kıyaslayarak şuan teknolojinin çok hızlı geliştiğini ifade etti. Zamanla bilgisayar dilinin de değiştiğini belirten Prof. Dr. Uygur, öğrencilere sıkı çalışmalarını tavsiye ederek “Sizin sermayeniz bilgisayarlarınız ve bilginiz. Fikriniz de varsa müthiş işler başarırsınız.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmasının ardından konferansını vermek üzere kürsüye davet edilen SGK Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Dr. Yenal Arslan, çağın petrolünün veri olduğuna dikkat çekerek bilişim firmalarının başarı olarak en üst seviyelere geldiğini dile getirdi.  Verinin inanılmaz bir noktaya geldiğini örneklerle öğrencilerimize anlatan Dr. Yenal Arslan, savaşların dahi değişime uğradığını ve 4. nesil savaşların gündemde olduğunu belirtti.

Siber güvenlik ekonomisi hakkında da önemli bilgiler paylaşan Arslan, bu sektör için farkındalığı arttırmanın gerektiğine vurgu yaptı. Siber saldırı tiplerine değinen ve siber güvenliğin farkındalığında gizlilik, bütünlük ve erişilebilirliğin birbiriyle bağlantılı olduğunu dile getiren davetli konuşmacı, konuyla ilgili yasal mevzuatlar hakkında da değerlendirmelerde bulundu. İşletme ve kurumlarda kullanılan siber güvenlik çözümlerine de değinen Dr. Yenal Arslan,  istatistiklerden bahsederek, sosyal mühendisliğin önemsenmesi gerektiğinin altını çizdi. Asıl mucizenin kendine inanmak olduğunu dillendiren konuşmacı, öğrencilerimizin sorularını yanıtlayarak konferansını sonlandırdı.

Program, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur tarafından Dr. Yenal Arslan’a teşekkür belgesi takdiminin ardından sona erdi.