“Doğaya Karşı Saygılı Olmalıyız”

Ara 11

Üniversitemiz Orman Fakültesi Konferanslar Serisi’nin (OFKS) 45. sayısında Doç. Dr. Müberra Çelebi “Doğada Kamp ve Yaşam” başlıklı sunumunda bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Üniversitemiz Orman Fakültesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe, Üniversitemiz Ormancılık Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Hayati Zengin, Orman Fakültesi Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Akif Keten, Doç. Dr. Engin Eroğlu, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katılım gösterdi.

“Doğada Kamp ve Yaşam (Prensipler, Malzemeler ve Örnekler)” başlıklı sunumunda bilginin önemine vurgu yapan Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müberra Çelebi, doğaya çıkmadan önce uzman kişilerden bilgi alınması gerektiğini vurguladı. Doğanın iyileştirme özelliği olduğunu söyleyen Öğretim Üyemiz, doğada gerçekleştirilen engellilere yönelik tedavinin %80 daha etkili olduğunu ifade etti.

Günümüzde çocukların doğadan uzak olarak büyütüldüğünü katılımcılarla paylaşan Doç. Dr. Çelebi, doğadan uzak kalmanın olumsuz sonuçlarından birisinin de teknoloji bağımlılığını getirdiğini katılımcılarla paylaştı. Doğaya karşı saygılı olunması gerektiğini önemle vurgulayan Müberra Çelebi, doğa yürüyüşlerinde uzmanlar tarafından belirlenen rotaların dışına çıkılmaması gerektiğini ve konaklama yerlerinin seçiminde güvenliğe dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Doğa sporlarında ya da gezilerinde kullanılacak malzemelerin önemine de değinen Doç. Dr. Müberra Çelebi, kullanılan malzemelerin mevsime, iklime ve araziye uygun olması gerektiğini söyledi.

Program sonunda katılımcıların sorularına da yanıtlayan Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müberra Çelebi’ye, yaptığı başarılı çalışmalar ve sunumu için Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Engin Eroğlu tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.