Güneş Enerjisi Sistemleri ve Şebeke Entegrasyonu Semineri Düzenlendi

Ara 11

Üniversitemiz Teknoloji ve Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen Güneş Enerjisi Sistemleri ve Şebeke Entegrasyonu başlıklı seminer, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemlilerinden olan güneşin, enerji alanındaki çok yönlülüğünden bahsedilen seminerde Technical Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Kerem Çilli, bilgi ve deneyimlerini öğrencilerimizle paylaştı. Teknoloji ve Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin yanı sıra öğretim elemanlarımızın da yer aldığı seminer yaklaşık iki saat sürdü.

Güneş enerjisinin çok boyutluluğu ile ilgili bilgiler aktaran Kerem Çilli, “Güneş asla kaybolmayan daimi ve yenilenebilir bir kaynaktır. Bu yüzden bunu iyi değerlendirmemiz gerekir. Bizim yaptığımız iş, güneşi kullanarak bir enerji ortaya çıkarmak.” şeklinde konuştu. KOSGEB destekli şirket kurduğunu belirten Kerem Çilli, şirketin amacının güneş ışığından elektrik enerjisi kullanarak maddiyat ve enerjiden tasarruf sağlamak olduğunu ifade etti.

Bu sektörün ülkemizde2015 -2016 yılında hareketlendiğini ve2017’de şaha kalktığını dile getiren davetli konuşmacı, güneş enerjisi kurmak ve güneşten faydalanmak isteyenlere hizmet verdiklerini söyleyerek vatandaşları tasarrufa yönlendirmiş olduklarını da sözlerine ekledi.

Gelecek yıllarda dünya enerjisinin büyük kısmının güneşten olacağını dillendiren Kerem Çilli, Ülkemizin Avrupa ‘ya göre güneş enerjisi potansiyelinin çok iyi konumda olduğuna dikkat çekerek batı,  güney ve güneydoğu bölgelerinin potansiyel açısından lider olduğunu söyledi.

Programın sonunda Elektrik Mühendisleri Odası Düzce Temsilciliği Başkan Yardımcısı Abdurrahman Güneş tarafından Kerem Çilli’ye teşekkür belgesi takdim edildi.