Öğrencilerimiz Açık Mutfakta Buluştu

Ara 12

Yenilikçi uygulamalar konusunda öncü yükseköğretim kurumu olan Üniversitemiz, “Açık Mutfak: Yemeğim Nasıl Pişiyor?” etkinliğinin altıncısını gerçekleştirdi.

Her Çarşamba günü Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından yürütülen proje ile yemekhanelerde yürütülen hizmetleri öğrencilerine açarak önemli bir sosyal faaliyet yürüten Üniversitemiz, beslenmek hizmetlerindeki şeffaflığıyla da adından söz ettiriyor.

Açık Mutfak etkinliği ile öğrencilerimiz, Konuralp Yerleşkesi merkez mutfağında bir yemeğin ham maddeden sofraya kadar olan yolculuğundaki tüm aşamaları görme imkanı elde etti. Etkinlikte, öğrencilerimize Beslenme Hizmetlerinde görev yapan Gıda Mühendisleri eşliğinde mutfağın yanı sıra tüm depolar, bulaşıkhaneler ve hazırlık alanları gezdirilerek çeşitli ikramlarda bulunuldu.

2019-2020 Eğitim-Öğretim Dönemi’nde de devam eden “Açık Mutfak: Yemeğim Nasıl Pişiyor” etkinliğinde, tüm alanlarda olduğu gibi beslenme hizmetleri alanında da yürütülen işleyiş öğrencilere şeffaf bir şekilde gösterildi. Öğrencilerimiz uygulamadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek Üniversitemiz yetkililerine teşekkür etti.

“Açık Mutfak: Yemeğim Nasıl Pişiyor?” etkinliğine katılmak isteyen öğrencilerimiz, sksbeslenme@duzce.edu.tr internet adresinden ya da 0380 542 11 16 numaralı telefondan katılım taleplerini iletebiliyor.