Polonya Basınında Üniversitemize Geniş Yer Verildi

Ara 13

Erasmus+ kapsamında Üniversitemiz Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bitki Koruma Bölümü’nü ziyaret eden Polonya’nın Lublin Life Sciences Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Agnieszka Jamiolkowska, Elzbieta Parkowska ve Elzmete Miehmozok’un Düzce’nin Akçakoca ilçesindeki fındık bahçelerinde yaptıkları ziyaret Lublin basınında yer aldı.

Polonyalı Öğretim Üyelerine Üniversitemiz Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Yıldırım ve Akçakoca Tarım İlçe Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi Cenk Doğan eşlik etti.

Türkiye’nin en büyük fındık ihracatçısı olduğunu belirten Prof. Dr. İsmet Yıldırım, Karadeniz Bölgesi’nde 500 bin fındık üreticisi bulunduğunu ve 650 bin ton fındık üretildiğini, Ülkemizin 48 ilinde fındık yetiştirildiğini, uygun iklim ve toprak yapısı nedeniyle üretimin Karadeniz Bölgesi’nde yoğunlaştığını ifade ederek fındık yetiştiriciliğindeki sorunlara değindi.

Öğretim üyeleri fındık bahçelerinde bitki koruma sorunlarını yerinde incelediler. Külleme ve Armillaria gibi son zamanlarda fındık için tehdit oluşturan hastalıklara dikkat çeken Prof. Dr. İsmet Yıldırım, Türkiye’de fındığın geleceğiyle ilgili: “Halen fındık bahçelerinde geleneksel üretim yapılmaktadır. Çiftçiler için çok sayıda eğitim düzenlenmekte, son yıllarda çiftçilerin modern üretim teknikleri konusunda algılarında değişimler olmasına karşın pek azı modern üretim yöntemlerini uygulamaktadır. Ancak bu yeni yatırımları ve maliyetleri gerektirmektedir. Üretici eğitimi ise, uzun zaman ve algıda değişmeyi gerektiren uzun vadeli bir süreçtir. Çiftçilerin var olan algılarını değiştirmek ve onları yeni modern üreticilik tekniklerine ikna etmek yoğun bir emek gerektiriyor. Bu alanda yatırımları artırmak için daha fazla desteğe gereksinim duyulmaktadır.” açıklamalarında bulundu.