Yazılışının 950. Yılında Kutadgu Bilig Anlatıldı

Ara 13

Üniversitemiz Edebiyat Topluluğu’nun düzenlediği “Yazılışının 950. Yıldönümü Anısına Kutadgu Bilig” adlı panelde, Türk tarihinin en önemli yazılı eserlerden bir tanesi olan Kutadgu Bilig üzerine gerçekleştirilen akademik çalışmalar katılımcılarla paylaşıldı.

Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç’in yaptığı etkinlikte; Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülden Sağol Yüksekkaya, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Şen ve Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Dilek Herkmen bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Panelin açılışını gerçekleştiren Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Üniversitemizin etkinliklere verdiği öneme değinerek; öğrenci topluluklarının düzenlemiş olduğu etkinliklerden de ayrıca mutluluk duyduğunu ifade etti. Öğrenci topluluklarının düzenlediği bu etkinliklerde öğrencilerin bireysel becerilerini geliştirdiklerini ve kendilerinde güven duygusu oluşturduğunu ifade eden Prof. Dr. Genç, 950 yıl önce yazılan Kutadgu Bilig eserinin Türkler için çok önemli olduğunu vurguladı. Etkinliği düzenleyen Edebiyat Topluluğu öğrencilerine ve öğrencilerimizin davetini kırmayıp panele konuşmacı olarak katılan misafir konuşmacılara teşekkür eden Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, panelin herkes için faydalı olması temennisi ile konuşmasını sonlandırdı.

Gerçekleştirilen açılış konuşmasından sonra panelistler Kutadgu Bilig eserinin günümüz Türkçesine çevrilişini ve eserin yazılış amacını katılımcılarla paylaştı.