HRZone Digital Etkinliğinde Öğrencilerimiz Sektörle Buluştu

Ara 17

Üniversitemiz Kariyer Topluluğu (DÜKAT) tarafından ilki düzenlenen “HRZone Digital” etkinliği Düzce Teknopark ‘ta yoğun katılım ile gerçekleştirildi.

Etkinlik; Delta Alfa A.Ş.,  Nobel İlaç San. ve Tic. A.Ş. ile Standard Profil Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. İnsan Kaynakları yetkililerinin uyguladıkları staj programlarını tanıtmasıyla başladı. Staj programlarını anlatan şirketlerden Delta Alfa A.Ş. İnsan Kaynakları Müdürü. Esra Ölmez Öztürk staj programlarını tanıtırken, “Okullarımızı ve öğrencilerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Çalışkan dinamik ve genç insanlarla şirketimiz bünyesinde her yıl staj döneminde bir araya geliyoruz. Bu sayede hem şirketi hem de kendilerini tanıyorlar.” şeklinde konuştu.

Standard Profil Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. İnsan Kaynakları Uzmanı Neşe Yılmaz, “Standard Profil 5 kıtada hizmet veriyor. 7 ülkede 11 fabrikamız faaliyetlerini sürdürüyor. Fabrikalarımızda 11 farklı kültür çalışıyor ve yüzde 30’u da kadın. Çalışanlarımızın yaş ortalaması 37. Kendi elektriğimizi kendimiz üretiyoruz ve kesintisiz elektrik sağlıyoruz. Uzun dönem stajlarda genç yetenekleri iş başında tespit etmek istedik. Yeni başlayacak stajyerler için geniş oryantasyonlarımız oluyor. Her öğrencinin bir projesi olmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Nobel İlaç San. ve Tic. A.Ş. İnsan Kaynakları Direktörü Özgür Bidar Ulutaş ise “Sağlık için değer, çalışanlara da senin için değer diyoruz. Kısa dönem stajlarının size fayda sağlamadığını düşündüğümüz için kariyer reçetesi programını başlattık. Stajları, son sınıf öğrencilerine açıyoruz. Çünkü bir sonraki adımda kuruma direkt çalışan olarak gelebileceğini düşünüyoruz. Ders programına bağlı olarak uzun dönem staj ayarlıyoruz.” dedi. Staj döneminde 19 bin kişinin başvuru yaptığını belirten Özgür Bidar Ulutaş, kendilerinin 20 kişilik kontenjanı olduğunu ifade ederek “İlk olarak İngilizce ‘ye göre eleme yaptık. Vaka sunum gözlem değerlendirme formuyla adayları değerlendirdik. Her stajyerin bir projesi oluyor ve her stajın bitiminde bu projeyi ölçüyoruz.” açıklamasında bulundu.

“İnsan Kaynaklarında Dijital Dönüşüm” paneli ile devam eden etkinlik, şirket temsilcileri ve öğrencilerin bir araya geldiği “Tea Talk Programı” ile sona erdi. Etkinlik sonunda konuşmacılara ödül katılımcılara ise sertifikaları takdim edildi.