Üniversitemizden Roma Dönemi ve Geç Antik Dönemdeki Mutfak Kültürü Semineri

Ara 18

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen Popüler Bilim Seminerleri kapsamında Üniversitemiz Arkeoloji Bölümü’nden Arş. Gör. Dr. Safiye Aydın,  “Seramiklerin İzinde Roma Dönemi ve Geç Antik Dönemde Mutfak Kültürü” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Fen Edebiyat Fakültesi Kutadgu Bilig Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminere; Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Emrah Evren Kara ve Dr. Öğr. Üyesi Aysun Aydın ile öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katıldı.

“Seramiklerin İzinde Roma Dönemi ve Geç Antik Dönemde Mutfak Kültürü” başlıklı sunumunu yapmak için kürsüye davet edilen Arş. Gör. Dr. Safiye Aydın, mozaiklerden ve kalıntılardan elde ettikleri bilgileri katılımcılara aktardı. Romalıların kullandıkları seramik kapların neler olduğuna değinen Aydın, Anadolu’da bulunan kapların özelliklerine ve hangi bölgelerde bulunduğu hakkında bilgiler paylaştı.

Geç Antik dönemde ise Roma dönemine göre farklılıklar olduğunu ifade eden Arş. Gör. Dr. Safiye Aydın, Geç Antik dönemde sofra takım formlarının değiştiğini, bireysel kullanım ve küçük tabakların azalmasına karşın büyük tabakların daha yaygın olduğunu sözlerine ekledi. Tavalar, pişirme kapları, çömlekler ve güveçler hakkında döneme ait bilgiler veren konuşmacı, sofranın vazgeçilmezi olan ekmeğe de değinerek pişirilme yöntemleriyle konuşmasını sonlandırdı.