“Tek Engelim Sensin” Etkinliği İle Engelli Bireylere Dikkat Çekildi

Ara 23

Üniversitemiz Toplumsal Eşitlik ve Farkındalık Topluluğu tarafından düzenlenen “Tek Engelim Sensin” başlıklı etkinlik, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Etkinliğe; Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Fidan Özbey, Dr. Öğr. Üyesi Müslüm Akdemir, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katılım sağladı.

Toplumsal Eşitlik ve Farkındalık Topluluğu Başkan Yardımcısı Ahizer Özbek yaptığı açılış konuşmasında yoğun ilgiden dolayı çok mutlu olduğunu dile getirerek “Biz bir gün değil, her gün hatırlanmak istiyoruz. O yüzden bu etkinliği engelliler gününde gerçekleştirmedik.” vurgusunu yaptı. Gerçekleştirdikleri bu etkinlikte anlatılan her olayın hayatlarında yaşadığı sıkıntıları yansıttığını belirten Ahizer Özbek, engelli bireylere yönelik duyarlılığın sürmesi temennisinde bulundu.

Programda konuşan Dr. Öğr. Üyesi Müslüm Akdemir, büyük farkındalık oluşturan Topluluğun çok iyi yönetildiğini vurguladı. Topluluğun yaptığı etkinliklerle Üniversitemizi gururlandırdığını belirten Akdemir, bu kapsamda YÖK tarafından Üniversitemize “Engelsiz Program Nişanı” verildiğine dikkat çekti.

Öğrencimiz Seyhan Yapar “Aramızdan Engel Yok” şiirini okumasının ardından Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Fidan Özbey, eğitim ve öğretimde özel gereksinimli üniversite öğrencilerinin eğitim sürecindeki yasal haklardan bahsetti. Ders ve sınıflara yönelik yasal hakların neler olduğuna değinerek konuşmasını sonlandırdı.

Programda öğrencilerimiz tarafından “Tek Engelim Sensin” tiyatro oyunu da sergilendi. Öğrencilerimizin sahne performansı ilgiyle takip edildi. Tiyatro gösterisinin sonrasında Tuğba Hilal Canlıoğlu, engelli arkadaşlarıyla yaptıkları KPSS çalışmalarından bahsederek katılımcılara da onlarla birlikte çalışmaları konusunda düşüncelerini paylaştı.

“Sahne Senin” dinletisinin ardından teşekkür belgelerinin takdimiyle program sona erdi.