Sosyal Bilimler MYO’dan Bağımsız Denetimin Önemi ve Kişisel Verilerin Korunması Konferansı

Ara 24

Üniversitemiz Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen “Bağımsız Denetimin Önemi” ve “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” konulu konferansta, İdeal Mali Müşavirlik ve Danışmanlık A.Ş.’den Mali Müşavir ve Sorumlu Ortak Baş Denetçi Levent Ozan öğrencilerimizle bir araya geldi.

Konferansa; Muhasebe ve Vergi Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Şenay Gürel, Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Muzaffer Çabukoğlu, Büro Yönetimi ve Sekreterlik Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Özge Akşehirli, Dr. Öğr. Üyesi Alaettin İmamoğlu, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Büro Yönetimi ve Sekreterlik ile İşletme Yönetimi bölümü öğrencileri katıldı.

Konferansın ilk bölümünde davetli konuşmacı Levent Ozan, bağımsız denetimin önemi üzerinde durdu. Bağımsız denetimin ne olduğu, neden gerektiği, dünyadaki ve Türkiye’deki gelişim süreci, bağımsız denetime tabii kuruluşlar, bağımsız denetimin faydaları gibi konuların yanı sıra bağımsız denetçi olma şartları, bağımsız denetim mesleğinin ahlaki kuralları gibi konular hakkında da bilgiler paylaştı.

Konferansın ikinci bölümde ise Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili bilgilendirme yapan Levent Ozan, kişisel veriyi ‘kimliği belirli ya da belirlenebilir nitelikteki gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgi’ şeklinde tanımlayarak sözlerine başladı. 2016 yılında çıkan kanunun 2020’den itibaren tüm kuruluşlarda uygulamaya gireceğini belirten Ozan, kanun kapsamından bahsederek, kişisel veri sorumlusu ve veri işleyenlerin tanımını yaptı.  Açık rıza beyanı olmadan kişisel verilerin kimse tarafından kullanılamayacağını vurgulayan konuşmacı, kişilerin kanundan kaynaklanan hakları olduğunu güncel örneklerle açıkladı.

Gençlere kişisel verilerini internet ortamında paylaşmamalarını tavsiye eden Levent Ozan, onların araştırmacı olmalarını, amaç belirlemelerini, kararlı olmalarını ve iletişimlerini güçlendirmelerini önererek konuşmasını tamamladı.

Konferansın sonunda Muhasebe ve Vergi Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Şenay Gürel tarafından Levent Ozan’a teşekkür belgesi takdim edildi.