Prof. Dr. Muhammad Shahbaz Üniversitemizde Konferans Verdi

Ara 25

Enerji ve çevre alanlarında önemli çalışmaları bulunan Beijing Institue of Technology Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammad Shahbaz, “Çin’de Kamu-Özel Sektör Enerji Yatırımları-Çevre Kirliliği İlişkisi Üzerine Değerlendirmeler ve Türkiye İçin Dersler” başlıklı konferansı ile öğrencilerimizle bir araya geldi.

Konferans öncesinde Üniversitemiz Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT) ile Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni (DÜGETAM)  ziyaret eden Prof. Dr. Muhammad Shahbaz, Merkezlerimizde yürütülen katma değerli çalışmalar hakkında bilgi aldı

DÜBİT ve DÜGETAM ziyaretinin ardından İstiklal Konferans Salonu’ndaki programa geçildi. Programa; davetli konuşmacı Prof. Dr. Muhammad Shahbaz, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz ile öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur, Üniversitemizin farklı alanlarda birçok faydalı etkinlik düzenlediğini belirterek sözlerine başladı. Prof. Dr. Muhammad Shahbaz’ın dünya çapında bir akademisyen olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uygur, O’nun enerji sektörü ile ilgili önemli bilgiler paylaşacağını dile getirerek programın başarılı olmasını temenni etti.

Programda konuşan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, Prof. Dr. Muhammad Shahbaz’ın çevre ve enerji konularında dünyada tanınan bir profesör olduğunu ve aynı zamanda bu konulardaki bilimsel çalışmalarda en çok atıf yapılan kişi olduğunu sözlerine ekledi. Dünyada ve ülkemizde enerji maliyeti ve çevre kirliliği gibi sorun teşkil eden konulara yönelik programın faydalı olacağını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, katılımcılara teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

Konferansını vermek üzere kürsüye davet edilen Prof. Dr. Muhammad Shahbaz, kendisini programa davet eden Üniversitemize teşekkür ederek konuşmasına başladı. Birçok üniversiteyi ziyaret ederek bilimsel tartışmalar gerçekleştirdiğini söyleyen Shahbaz, çalışmalarında bu misyonu üstlendiğini dile getirdi. Çin’de en fazla atıf yapılan kişi olduğunu belirten misafir konuşmacı, önemli ödüller kazandığını dillendirerek bu başarıların kazanılmasında; hedefe odaklanma, çok çalışma ve Allah’a güvenmenin önemini vurguladı.

Temiz çevre ve çevrenin kalitesini yükselterek kalkınmanın sürdürülebilir olacağına dikkat çeken Prof. Dr. Muhammad Shahbaz, ülkelerin ekonomilerini geleneksel enerji kaynaklarından yenilenebilir enerji kaynaklarına dönüştürmenin zor ve maliyetli olduğunu söyledi. Çevrenin korunmasının tüm dünyanın ortak paydası olduğunu ifade eden Prof. Dr. Shahbaz, Çin’in enerji üretiminin yüzde 60’dan fazlasının yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanmasına yönelik çalışma olduğu bilgisini paylaştı. Ülkemizde bu oranın yüzde 30 olmasına rağmen Türkiye’nin çevre konusunda doğru yolda olduğunu belirten Shahbaz, Türkiye ekonomisinin 2050 yılında dünyanın en büyük 12. ekonomisi olabileceği değerlendirmesinde bulundu. Enerji yatırımlarında kamu-özel sektör birlikteliğinin daha verimli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Muhammad Shahbaz, enerji yatırımları konusunda Çin’den örnekler vererek konferansını noktaladı.

Programın sonrasında Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı ziyaret eden Prof. Dr. Muhammad Shahbaz, Rektörümüzle görüş alışverişinde bulunarak Üniversitemize davet edildiği için duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Prof. Dr. Muhammad Shahbaz’ın Üniversitemiz programı, Rektörlük ziyaretinin ardından sona erdi.