Hayatın Renkleri’nde Sinsi Hastalık Diyabet Konuşuldu

Ara 27

Üniversitemiz radyosu Radyo Düet’te her Çarşamba yayınlanan Hayatın Renkleri programına bu hafta Üniversitemiz Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Attila Önmez konuk oldu.

94.5 frekansından yayınlanan, Üniversitemiz İletişim ve Tanıtım Koordinatörü Öğr. Gör. Duygu Özdemir Cömert’in sunduğu Hayatın Renkleri programında, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet konusu konuşuldu.

Diyabetin belirtileri, diyabette halk arasında yanlış bilinenler, gebelikte diyabetin durumu, diyabetten korunmak için yapılması gerekenler gibi birçok konu hakkında önemli bilgilerin paylaşıldığı programda diyabeti sinsi bir hastalık şeklinde nitelendiren Dr. Öğr. Üyesi Attila Önmez; ağız kuruluğu, sık idrara çıkma, yaraların geç kapanması, kaşıntı, bulanık görme gibi belirtiler durumunda kişilerin muhakkak muayene olmaları gerektiğini ifade etti.

Tip1, tip2 ve gestasyonel diyabet olmak üzere üç çeşit diyabet türü olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Önmez; tip1’in 30 yaş ve altı bireylerde insülin eksikliğinde, tip2’nin fazla kilolu ve obezlerde, gestasyonel diyabetin ise gebelikte görüldüğünü söyleyerek diyabetin birinci derece yakınlarda bulunması durumunda kesinlikle bir tarama yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Diyabetin düzensiz hayat, fast food alışkanlığı olan, sporsuz yaşayan bireylerde daha sık ortaya çıktığını dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Attila Önmez, meyve suyu kullanımını da tavsiye etmediğini belirterek içlerinde bulunan etmenlerin kan şekerini artırıcı maddeler olduğunu iletti.

İnsülinle ilgili halk arasında bilinen yanlışlara da değinen Önmez, insülinin bağımlılık yapmadığını, kilo aldırmadığını, yaşlandırmaya neden olmadığını ifade ederek diyabetlilerin değerlerinin düzgün olduğu sürece çocuk sahibi olabileceklerini sözlerine ekledi. Son olarak diyabetten korunma yollarından bahseden Dr. Öğr. Üyesi Attila Önmez, diyet, egzersiz yapılması, yaşam standardına özen gösterilmesi, ilaçları düzgün kullanılması ve takiplerin zamanında yapılmasının önemine vurgu yaptı.