Üniversitemiz Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay Radyo Düet’e Konuk Oldu

Ara 31

Üniversitemiz radyosu Radyo Düet’te her Pazartesi yayınlanan Pazartesi Sendromu programında bu hafta Üniversitemizin Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay konuk oldu.

Düzce 94,5 frekansından yayınlanan ve Öğr. Gör. Turgay Yavaş’ın sunduğu Pazartesi Sendromu programında, Üniversitemizin Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yapılan çalışmalar tüm ayrıntılarıyla konuşuldu.

Programda birçok özel açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, doktorluğa başlama serüvenini; Toraks Derneği’nin “Hayat Nefesle Başlar” sloganından ve büyük Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” dizesinden etkilenmesi sonucunda gerçekleştiğini söyledi. 12 Kasım 1999 Düzce Depremi sonrası 10 günlük görevlendirmeyle Düzce’ye geldiğini Radyo Düet dinleyicileri ile paylaşan Prof. Dr. Balbay, kısa süreli görevlendirmeyle geldiği Düzce’de 20 yıldır hizmet etmeye devam ettiğini ve Düzce’ye karşı bir gönül bağının olduğunu vurguladı.

Kasım ayı içerisinde yaklaşık 62 bin hastanın Üniversitemiz Hastanesinde tedavi gördüğünü ve başta İstanbul olmak üzere yaklaşık 12 bin hastanın da il dışından tedavi amaçlı Araştırma Uygulama Hastanesi’ne geldiğini belirten Prof. Dr. Balbay, her geçen gün Üniversitemiz Araştırma Uygulama Hastanesi’nin kendisini geliştirdiğini söyledi. Sağlık alanında il dışına olan bağlılıklarının çok azaldığının altını çizen Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Üniversitemiz Hastanesinin yakında il dışına hizmet eden bir sağlık merkezi olma yolunda ön plana çıkacağını dile getirdi.

Kardiyoloji hizmetlerinin eksiksiz olarak verilmeye devam edildiğini dinleyicilerle paylaşan Prof. Dr. Balbay, her ay yaklaşık 500’e yakın hastaya, anjiyo grafik işlemi yapılmakta olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Balbay, “Tanısal ve tedavi amaçlı günlük ortalama 15 anjiyo yapılabilmekte. Yedi hekim ile birlikte 7/24 bu hizmet sağlanabilmektedir” bilgisini vererek, yeni bir anjiyo cihazının da sağlık merkezimize kazandırıldığını müjdeledi.

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Balbay, akupunktur, kupa tedavisi (hacamat), hirudoterapi (sülük tedavisi), ozon terapi, apiterapi (arı ve arı ürünleri tedavisi), PRP, fitoterapi, mezoterapi, ozon tedavisi, lavra, hipnoz, müziko terapi gibi tedavilerinin ehil ellerde yapıldığını ifade etti.

Ayrıca Pazartesi Sendromu Programı’nda Çocuk Diyabet Merkezi’nin çalışmalarına da dikkat çeken Prof. Dr. Balbay, hâlihazırda 700’e yakın hastanın takibinin yapıldığını ve takibin sadece tıbbi anlamda olmadığını söyledi. Bu hastaların "Diyabetle Yaşamayı Öğreniyorum" sergisi, çeşitli oyun ve tiyatro gösterileriyle, moral ve motivasyonlarının yüksek tutulduğuna değinen Balbay, Hastanemiz çalışanlarına özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

İlk yardımın ve organ bağışının da önemine değinen Prof. Dr. Balbay, Üniversitemiz hastanesinin, sosyal medya uygulamasında çeşitli video ve görsellerle de vatandaşlarımızı bilinçlendirme çalışmalarının yapıldığını söyledi.