Üniversitemiz Karabük Üniversitesi Yönetimini ve Senato Üyelerini Ağırladı

Şub 13

Üniversitemiz; karşılıklı ilişkileri, iletişimi, iş birliği imkanlarını artırmak ve ortak çalışmalar yürütmek amacıyla Rektör Prof. Dr. Refik Polat, Senato Üyeleri, Rektör Danışmanları ve Daire Başkanlarından oluşan Karabük Üniversitesi heyetini Üniversitemizde ağırladı.

İlk olarak Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı makamında ziyaret eden Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ve beraberindeki heyet; daha sonra Rektörlük Çalıştay Salonu’nda düzenlenen Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Toplantıya Üniversitemizden; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlhan Genç, Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, Genel Sekreterimiz Hasan Sadi Ateş, Senato Üyelerimiz ve Daire Başkanlarımız katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, iki üniversitenin kaynaşması ve iş birliği imkanlarının daha da artması adına Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ve Senato Üyelerini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çok hızlı büyüyen ve gelişen Karabük Üniversitesi’nin, uluslararası potansiyelini gerçek verilerle sahaya yansıttığına vurgu yapan Rektörümüz, programın ülkemiz adına hayırlı hizmetlere vesile olmasını temenni etti.

Rektörümüz, 2006 yılında 3 fakülte ve 3 bin öğrenciyle eğitim hayatına başlayan Üniversitemizin; bugün 14 fakültesi, 4 enstitüsü, 2 yüksekokulu, 10 meslek yüksekokulu, 30’dan fazla araştırma ve uygulama merkezi ve 30 bin öğrencisi ile nitelikli eğitim faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade etti. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve dönemin Kalkınma Bakanlığı’nın başlattığı “Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı”nda Üniversitemizin sağlık ve çevre alanlarında ihtisas üniversitesi seçildiğini belirten Rektörümüz, 3 yıldır sürdürdükleri İhtisaslaşma Programında tüm parametrelerde Üniversitemizin başı çektiğini dile getirdi.

Bu süreci bir başarı hikayesine dönüştürdüklerine dikkat çeken Rektörümüz, sağlık konusunda “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp”, çevre konusunda ise           “Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı” alanlarını stratejik alan olarak belirlediklerini ve yönetim modelini oluşturduklarını sözlerine ekledi.

İhtisaslaşma programını tüm detaylarıyla anlatmak için; sanayicilerle, sivil toplum kuruluşlarıyla, yerel yönetimlerle, kamu kurumlarıyla ve çiftçilerle bir araya geldiklerini söyleyen Rektörümüz, Düzce’nin 7 ilçesini ve köyleri ziyaret ettiklerini belirtti. Bu süreçte 27 iş birliği sözleşmesi imzaladıkları bilgisini paylaşan Rektörümüz, çok sayıda eğitim ve etkinlik düzenlediklerini de dillendirdi. Programın bel kemiğini Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıbbın oluşturduğuna dikkat çeken Rektörümüz, bu alanın tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, arıcılık, bitkisel ve doğal sağlık destek ürünleri üretimi, firmalarla ortak Ar-Ge çalışmaları ile Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’nden oluştuğunu ifade etti.

Üniversitemizin “DUlife” çatı markası altında kozmetik ürünlerin markası “Melenis”, bitki ürünlerinin markası “Herbynia”, arı ürünlerinin markası “ApideVera” olmak üzere 4 markasını tescillediğini söyleyen Rektörümüz, ülkemizde ilk kez Üniversitemizin kendi adına tescilli olan markalarını lisansladığının altını çizdi.

Ülkemizin en büyük uygulama, eğitim ve klinik araştırma merkezi olan Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’ne sahip olduklarını ifade eden Rektörümüz, bu merkezin Türkiye’nin alanında ilk klinik araştırma merkezi olduğunu vurguladı. Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı alanında da katma değerli çalışmalar yürüttükleri değerlendirmesinde bulunan Rektörümüz sözü Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’a bıraktı.

Üniversitemizde bulundukları ve çok iyi karşılandıkları için mutlu olduğunu belirterek sözlerine başlayan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Üniversitemizin ihtisaslaşma alanında en iyi üniversite olduğuna ve çok iyi yol aldığına vurgu yaptı. Senato Üyeleri, Rektör Danışmaları ve Daire Başkanlarından oluşan heyetle ikili ilişkileri ve iletişimi geliştirmek için üniversitelere ziyaretler gerçekleştirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Polat, Üniversitemize yaptıkları ziyaretin dördüncü olduğunu dile getirdi.

Karabük Üniversitesi’nin dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi arasına girme başarısı gösterdiğine dikkat çeken Karabük Üniversitesi Rektörü, ülkemizin en çok yabancı uyruklu öğrenci sayısına sahip olduklarını ifade etti. Karabük Üniversitesi’nde 8 bin yabancı uyruklu öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Prof. Dr. Polat, dünyada 309 üniversite ile iş birliği halinde olduklarını ve 10 farklı ülkeyi daha ziyaret edeceklerini söyledi. Uluslararasılaşma çalışmalarından bahseden Polat, yabancı ülkeleri ziyaret etmenin farklı kapılar açtığına işaret ederek ilk 1000 üniversite arasında nasıl yer aldıklarıyla ilgili bilgiler paylaştı.

Değerlendirme Toplantısı’nın sonrasında Karabük Üniversitesi heyeti Üniversitemiz Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT) bünyesindeki atölyeler ile Üniversitemiz Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’ni GETAT) ziyaret ederek GETAT bünyesindeki örnek uygulamaları yerinde görme imkanı elde etti.

Karabük Üniversitesi’nin programı, DÜBİT ve GETAT ziyaretlerinin ardından sona erdi.