Üniversitemiz “Marka Lisans Sözleşmesi” ile Ülkemizde Bir İlke Daha İmza Attı

Şub 14

Sağlık ve çevre alanlarında ihtisas üniversitesi seçilen ve katma değerli çalışmalarıyla bölgesel kalkınmaya önemli katkılar sunan Üniversitemiz; kendi adına tescilli olan markalarını, Formlife Sağlıklı Yaşam Ürünleri Anonim Şirketi’yle imzaladığı “Marka Lisans Sözleşmesi” ile lisanslayarak ülkemizde bir ilki daha gerçekleştirmenin gururunu yaşadı.

Üç yıldır sürdürdüğü ihtisaslaşma sürecindeki tüm faaliyetlerde öncü yükseköğretim kurumu olan ve ihtisaslaşma programını bir başarı hikayesine dönüştüren Üniversitemiz, ürettiği 30’un üzerindeki ürünlerin satışı için; “DUlife” çatı markası altında kozmetik ürünlerin Melenis, bitkisel ürünlerin Herbynia ve arı ürünlerinin markası “ApideVera” olmak üzere tescillediği 4 markasının kullanım ve lisanslama haklarını içeren sözleşmeyi Formlife Sağlıklı Yaşam Ürünleri Anonim Şirketi ile imzaladı. Bu işbirliği kapsamında üretilecek ürünlerin hammaddeleri de yine bölgemizin çiftçileri ve arıcılarından sağlanarak bölgesel kalkınmaya önemli katkı sağlanacak.

Üniversitemiz ile Düzce’li 55 girişimcinin kurduğu Formlife Sağlıklı Yaşam Ürünleri A.Ş. arasında gerçekleşen  “Marka Lisans Sözleşmesi İmza Töreni”ne; Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Milletvekili Fahri Çakır, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, MÜSİAD Başkan Vekili Ali Reis Topçu, protokol üyeleri, davetli konuklar ve basın mensupları katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Formlife Sağlıklı Yaşam Ürünleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Aydın, ülkemizde bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek,  Üniversitemizin akademik değer ve çalışmalarını ticarileştirmek için bir araya geldiklerini ifade etti. Değişen dünyadaki rekabet ortamında güçlü ortaklıklara ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Selahattin Aydın, bu amaçla 55 MÜSİAD üyesi ile birlikte Düzce Teknopark çatısı altında Formlife Sağlıklı Yaşam Ürünleri A.Ş.’yi kurduklarını dile getirdi. Hedeflerinin zengin bitki çeşitlerinden bitkisel ilaç üreterek dünyaya ihraç etmek olduğunu kaydeden Aydın, destek olan herkese teşekkürlerini iletti.

Düzce MÜSİAD Başkanı Vefa Pehlivan yaptığı konuşmada, Türkiye ve dünyanın ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda gelişmesine katkı sağlamak amacıyla MÜSİAD olarak birçok faaliyet yürüttüklerine işaret etti. Ortak iş yapmanın önemine değinen Vefa Pehlivan, kurulan ortaklık ile Üniversitemizin ve Düzce’nin örnek bir marka olması için çalışacaklarını dillendirdi. İş birliği protokolünün bölge için büyük önem arz ettiğini belirten Vefa Pehlivan, bu anlamlı iş birliği için Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a ve Düzce MÜSİAD üyelerine teşekkür etti.

MÜSİAD Başkan Vekili Ali Reis Topçu konuşmasına iş birliği sözleşmesinin hayırlara vesile olmasını temenni ederek başladı. Sanayi şehri Düzce’nin potansiyelini açığa çıkarmak istediklerini ifade eden Ali Reis Topçu, iş dünyasının faiz ortamından ortaklık kültürünün yaygınlaşmasıyla kurtulabileceğine dikkat çekti. Ticaret geleneğinde yer alan ortaklık kültürünün yeniden canlandırılması gerektiğinin altını çizen Topçu, protokolün bu bakımdan çok önemli olduğunu vurguladı. İş birliği sözleşmesi ile Üniversitemizin 4 markasının lisansını Formlife şirketine devrettiğini söyleyen Ali Reis Topçu, son derece mutlu ve gururlu olduklarını dile getirdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce için gurur gününde bir araya geldiklerini ifade ederek sözlerine başladı. Üniversitemiz öncülüğünde ülkemizde bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Rektörümüz,  ilk kez bir üniversitenin tescilli ürünlerini bölge müteşebbislerinin kurmuş olduğu şirket vesilesi ile lisansladığının altını çizdi.

Bu topraklardan marka çıkarmanın ve bu markaların ticarileştiğini görmenin gururunu yaşadıklarını ifade eden Rektörümüz, 50’den fazla girişimcinin sermaye koyarak bir araya gelmesinin ve Üniversitemizin ihtisaslaşma çalışmalarını takdire değer bulmasının önemini vurguladı.

Düzce Milletvekili Fahri Çakır, Üniversitemizin bir ilki başarması nedeniyle akademik katkı sunan öğretim elemanlarımızı tebrik ederek konuşmasına başladı. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıbbın istismara açık bir alan olduğunu belirten Fahri Çakır, bu kapsamda Üniversitemizin çalışmalarının takdire şayan olduğunu söyledi. Üniversite-sanayi iş birliğinin devam ediyor olmasından ve bu iş birliğinin markalaşmaya dönüşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Çakır, Formlife şirketinin Düzce’ye sağlayacağı katkılar için teşekkür etti.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce için ben de varım diyen herkesin bir arada olduğunu görmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Güzel bir ana şahitlik ettiklerini belirten Dr. Zülkif Dağlı, Üniversitemizin ihtisaslaşma çalışmalarının somut sonuçlarını gördüklerini sözlerine ekledi. Üniversitemizin ihtisaslaşma kapsamında ürettiği ürünleri ülkemizin farklı şehirlerinde ve yurt dışında görecek olmaktan gurur duyacaklarını dile getiren Dr. Zülkif Dağlı, Marka Lisans Sözleşmesi’nin hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Açılış ve protokol konuşmalarının ardından Marka Lisans Sözleşmesi İmza Töreni’ne geçildi. Sözleşmeyi Üniversitemiz adına Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Formlife Sağlıklı Yaşam Ürünleri Anonim Şirketi adına ise Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Aydın imzaladı.

Çiftçilerle el ele vererek tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, arıcılık ve tıbbi mantar ekimi faaliyetleriyle ülkemiz adına örnek kalkınma modeli geliştiren Üniversitemiz, imzaladığı “Marka Lisans Sözleşmesi” ile Formlife şirketiyle birlikte bölgesel kalkınmaya önemli boyutta katkı sunacak.