"Öğretim Üyelerinin 7/24 Hizmet Sunduğu Acil Servis; Düzce Üniversitesi Hastanesi"

Şub 18

Üniversitemiz Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Acil Servisi güçlü akademik kadrosu önderliğinde deneyimli ekibi ile 24 saat hizmet esasına dayalı olarak en iyi sağlık hizmetini sunmak için çalışıyor.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Hasan Sultanoğlu, hastanemiz acil servisi hakkında bilgiler paylaştı.  Acil Tıp biliminin hayatı tehdit eden veya uzuv kaybına neden olabilecek durumlara müdahale edilen bir branş olduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Sultanoğlu, Uluslararası Acil Tıp Federasyonunun (IFEM), bu bilimi; tüm yaş gruplarındaki hastaları etkileyen ayrıştırılmamış tüm fiziksel ve ruhsal bozuklukların oluşturduğu hastalık ya da yaralanmaların akut ve ivedi şekillerini önlenmesi, tanısı, tedavisi ve yönetimi için gereken bilgi ve beceriler bütününü kapsayan tıp pratiği olarak tanımladığına dikkat çekti.

“Tıp Bir Sanattır, Acil Servis İse Bu Tıbbı İdare Edebilme Sanatıdır”

“Tıp bir sanattır, acil servis ise bu tıbbı idare edebilme sanatıdır.” diyen Öğretim Üyemiz, “Acil Tıp cerrahi ve dahili branşların akut bakımı ile ilgilenir. Bu hastaların muayenesini yapar, hastalıkları yönetir ve acil servislerden taburculuklarını organize eder. Acil Tıp hekiminin son derece geniş bir tababet bilgisiyle beraber cerrahi girişimler, travma resüsitasyonu, ileri kardiyak yaşam desteği ve ileri havayolu yönetimi gibi ileri girişimsel işlem becerisine sahip olması gereklidir.” ifadelerini kullandı.

“Acil Tıp Biliminde Farklı İhtisas Alanlarında Bilgi ve Beceriye Sahip Olunmalı”

Acil Anabilim dalı hekimlerinin birçok farklı ihtisas alanında bilgi ve beceriye sahip olmakla yükümlü olduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Sultanoğlu,”Bunlara örnek olarak, hastaların resüsite edilmesi (Kritik Bakım), havayolu yönetimi (Anestezi),nefes darlığı ve solum yetmezliği (Göğüs Hastalıkları), yara onarımı (Cerrahi), kırıkların ve çıkıkların redükte edilmesi (Ortopedi), kalp krizi, kalp yetmezliği, ritim bozukluklarının yönetimi (Kardiyoloji), felç yönetimi (Nöroloji), vajinal kanamalı gebe hastaya yaklaşım (Kadın-Doğum), burun kanamaları (Kulak-Burun-Boğaz), göğüs tüpü takılması (Göğüs Cerrahisi), hastabaşı ultrasonografi kullanımı, direk grafi ile bilgisayarlı tomografi yorumlanması (Radyoloji) gösterilebilir.”dedi. Çok çeşitli bilgi ve beceri gerektiren bu bilim dalında, “acil olmayan hasta kategorisi”nin büyük bir yer kapsadığına dikkat çeken Öğretim Üyemiz “Bu hastalar acil servislerde triyaj uygulaması sonrasında “yeşil alan” bölgesinde muayene olması uygun görülen hastalar grubuna girmekte.” şeklinde konuştu.

"Asistan Hoca İlişkisi Bilinenin Dışında"

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı hakkında bilgiler veren Dr. Öğr. Üyesi Sultanoğlu,  “Anabilim dalımız modern tıp teknolojisi, deneyimli ve birikimli büyük bir sağlık ekibi ile şehrimize ve bölgemize hizmet edecek akademik kadroya, hemşireye ve yardımcı sağlık personeline sahip.” ifadelerini kullandı.  Eğitim açısından asistan ve öğrenci odaklı,  sağlık hizmeti açısından hasta odaklı acil anabilim dalı olduklarına dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Sultanoğlu, “Asistanın hocaya, öğrencinin hocaya direkt ulaşması bölüm olarak artımız. Birçok bölüm ve üniversitelerde asistan hastaneden ayrılamıyorken, bizim acil servisimizde asistan kendi hayatına da, akademik hayatına da zaman ayırma fırsatı bulmaktadır. Akademik kadromuzda 1 Profesör, 1 Doçent ve 6 Dr. Öğr. Üyesi mevcut.   Dr. Öğretim üyelerimiz 7/24 usulüyle çalışmakta, her gün bir Dr. Öğr. Üyemiz 24 saat boyunca hastanede kalmaktadır. 24 hemşiremiz, 12 karşılama ve temizlik, 8 bilgi işlem personeli ve 8 güvenlik ile hizmet vermekteyiz.”dedi. Dr. Öğretim üyelerinin 24 saat boyunca aktif bir şekilde acil servis içinde, asistan ve intern doktorlarla birlikte hasta baktığını yineleyen Dr. Öğr. Üyesi Sultanoğlu, bu çalışma sistemiyle hastanemiz acil servisinin birçok üniversite acilinden ayrıldığına işaret etti.

2018 yılında modern binasına taşınan Üniversitemiz Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinin bölgemiz insanına en iyi fiziki koşullarda hizmet vermeye çalıştığını vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Sultanoğlu, “Acil servisimizde 2 kişilik resüsitasyon odası, 4 yataklı kırmızı müdahale alanı, 9 yataklı sarı alan, yeşil tedavi alanı, yeşil hasta muayene odası, sütür ve pansuman ve triaj odaları mevcut. Bilgi işlem bankomuz, polis odamız, güvenlik bekleme alanı ve hasta yakınları için geniş bekleme alanımız mevcut. Laboratuvar hizmeti olarak, hastadan alınan kanlar pnömotik cihazı aracılığıyla acil laboratuvara iletilmekte. Acil servisimizdeki cihazla kangazını hızlı çalışmaktayız. Radyolojik olarak acil servisimize ait USG cihazımız, portal röntgenimiz mevcut. Servisimizle aynı katta bulunan radyoloji ünitesi sayesinde tomografi ve MR çekimlerimiz hızlı ve efektif olmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Mevsimsel Olarak Değişmekle Birlikte Günlük Ortalama 350,  Yıllık 130 Bin Hasta Başvuruyor”

Hastanemiz erişkin acil servisine mevsimsel olarak değişmekle birlikte günlük ortalama 350,  yıllık 130 bin hasta başvurduğunu kaydeden Öğretim Üyemiz, Türkiye genelinde acil servislere başvuruların yaklaşık yüzde 70-80 civarı acil hasta değil,  birinci basamakta veya poliklinikte muayene olabilecek hastalar. Maalesef şartlar gereği acil servislerimizde yoğunluğun en sık sebebi yeşil alan dediğimiz hasta grupları,  atılan adımlara rağmen bu yoğunluk azalmadı. Üniversiteye başvuran yeşil alan acil hastaları bir nebze de olsa ortalamanın altında.  Düzce acil serviste yüzde 60 civarında yeşil alan hastamız mevcut.” dedi. Acile başvurması gereken hastaların aslında yeşil alan dışında kalan sarı ve kırmızı alan hastaları olduğunu ifade eden Sultanoğlu, acil servisin bu alanında genellikle solunumsal, kardiyak, nörolojik, enfektif hasta gruplarının yanında her çeşit travma hastası, kronik hastalıkları olup kötüleşen bir çok hasta grubuyla karşılaştıklarını bildirdi.

“Hastalara Müdahalemiz Dünya Standartlarının Üstünde”

Göğüs ağrısı, solunum sıkıntısı, karın ağrısı, bilinç bozuklukları, felç, travma, üç günden fazla süren yüksek ateşli durumlar ve durdurulamayan kanamalarda acil servise başvurması gerektiğinin altını çizen Öğretim Üyemiz, “ Maalesef acil servisler olması gereken durumda değil, mevsimsel hastalıklar diye adlandırdığımız kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonları, yaz aylarında ishallerden dolayı acil servis başvuruları artmakta. Bu durumlardan önce önlem alınması, sonrasında gerekli beslenme ve sıvı desteği aldıktan sonra hastalık devam ederse öncelikle aile hekimlerine, sonraki adımda polikliniklere başvurmasını önermekteyiz. Ülkemizde çalışan doktor ve hemşire sayıları yetersiz, acil servislerde bu tür hastalara ayrılan geniş zamandan dolayı gerçekten acil olan hastalara müdahale gecikebilir, tanı ve tedavide zaman kaybedilebiliyor. Buna rağmen gerçek hastalara müdahalemiz dünya standartlarının üstünde.” dedi.

 “Acil Servisler Ölümle Yaşam Arasındaki İnce Çizgide Kalan Yerlerdir”

Üniversitemiz Acil Tıp Anabilim dalı olarak son teknoloji ile donatılmış, akademik olarak öncü bir anabilim dalı olmayı hedeflediklerini belirten Dr. Öğr. Üyesi Sultanoğlu, “Çalışan ve hasta memnuniyetini arttırmak başlıca amacımız. Asistan ve öğrencinin bilimsel ve bilişsel eğitimini önemseyen bir anabilim dalıyız. Usta-çırak ilişkisinin yanında vizyonu geniş, farklı bakış açılarını geliştiren bir eğitim modeli hedeflemekteyiz. Acil Tıp Anabilim dalının rektörlüğümüzün, dekanlığımızın ve başhekimliğimizin desteğiyle kısa zamanda bu hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Acil servisleri ölümle yaşam arasındaki ince çizgide kalan yer olarak ifade eden Üniversitemiz Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Hasan Sultanoğlu, açıklamasını “Acil çalışanları bu ince çizgide hayat kurtarmaya çalışan, hastaları yaşam tarafına çeken kahramanlardır. Lütfen bu ince çizgiyi gereksiz hastalıklarla meşgul etmeyelim.” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.