Uluslararası Öğrenci ve Akademisyenler Sosyal Uyum Çalıştayında Buluştular

Şub 18

Üniversitemiz yetkilileri; Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin iş birliğiyle düzenlenen “Uluslararası Öğrenci ve Akademisyenler Sosyal Uyum Buluşmaları” çalıştayına katıldı.

Türkiye’de göç alanında çalışan akademisyenlerle uyum politikaları üzerine fikir alışverişi yapılması amacı ile düzenlenen çalıştaya;  Düzce İl Göç İdaresi Müdürü Seyhan Akyüz ve İl Göç İdaresi Uzman Yardımcısı Oğuzhan Karan ile birlikte Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Coşkun, Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim Dalı Göç Çalışmaları Doktora programı öğrencileri; Fatma Kızılelmas Mezarcı, Kübra Yüksel, Adem Baş, Arş. Gör. Meltem Yıldırım ve Arş. Gör.Özge Sarıalioğlu katıldı.

Kapsamlı bilgilerin paylaşıldığı çalıştayda; Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün toplumsal uyum çalışmaları hakkında akademisyenlerin bilgilerinin arttırılması, toplumsal uyum sürecinde politikaların oluşturulmasında akademisyenlerle ortak çalışma alanlarının belirlenmesi, toplumsal uyum sürecinde ülkemizde bulunan yabancılar hakkında doğru bilinen yanlışlarla ilgili farkındalık oluşturulması ve akademisyenlerin göç alanında yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi sahibi olunması amaçlandı.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından “Yabancıların Toplumsal Uyumları” ile ilgili yapılan bilgilendirmelerin ve sunumların ardından üç oturum halinde devam eden çalıştayda; göçmenlerin uyum süreçlerine yönelik bulgular ve sosyal uyum alanındaki çalışmalar, Türkiye’de sosyal uyuma yönelik uygulamalar ve gözlemler ile toplumsal uyum sürecinde uygulanacak ulusal ve yerel politikalar tartışıldı.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden katılımın olduğu çalıştayda, Üniversitemiz Öğretim Üyesi Doç Dr. Emel Coşkun ile  Göç Çalışmaları Doktora Programı öğrencilerinden Kübra Yüksel ile Fatma Kızılelmas Mezarcı; göç alanında yaptıkları çalışmaları anlatarak, tespit ettikleri sorunları ve önerilerini katılımcılarla paylaştı.