Sümer Yazısından Bilgi Çağına Geçiş Süreci Anlatıldı

Şub 26

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi’nin hayata geçirdiği Popüler Bilim Seminerleri, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Dönemi etkinliklerine, Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu’nun “Sümer Yazısından Bilgi Çağına” başlıklı sunumu ile başladı.

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Kutadgu Bilig Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminere; Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. E. Yıldız Doyran, Sosyal Bilimler Enstitü Müdürü Doç. Dr. Ali Ertuğrul, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Aysun Aydın, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katılım sağladı.

Özgeçmişinin okunması ve yaptığı çalışmaları hakkında katılımcıların bilgilendirilmesinden sonra sunumunu yapmak için kürsüye davet edilen Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, tarihte yazının ilk örneklerine Sümerler döneminde rastlandığına ve yazının icadı ile soyut bilim ve düşüncenin gelişme sağlamaya başladığını söyledi. Sümerler’in yazıyı kullanmaya başlamasının belirli bir düzen getirdiğini ifade eden Prof. Dr. Oğuzoğlu, yazının kullanılması; hukukun oluşmasında, ticaretin gelişmesinde, kayıtların tutularak birçok alanda ilerlemenin sağlanmasına doğrudan etki ettiğini söyledi.

Bilgi çağına ulaşmada İslam uygarlığının, Anadolu uygarlığının, Roma uygarlığının, Avrupa uygarlığının önemine değinen Yusuf Oğuzoğlu, Osmanlı İmparatorluğu’nun akli bilimleri terk etmesi, Hıristiyan uygarlığının Ortaçağ’da kiliselerin baskısı altına girmesi ve bir dönem yaşanan mezhep savaşlarının bilimin gelişimini sekteye uğrattığını dile getirdi.

Türk İslam bilim insanlarının bilimin ve ilimin gelişmesinde önemli katkıları olduğunun altını çizen Öğretim Üyemiz, “Bilgi ve bilimin araştırılması kadın ve erkeğe farzdır.” hadisi şerifini de anımsatarak, Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kadın erkek eşitliğini sağlayacak çalışmalar yaptığını söyledi.

Bilgi çağında kısa zamanda çok fazla ilerlemelerin ve değişimlerin olduğunu katılımcılarla paylaşan Yusuf Oğuzoğlu, bilgi toplumlarında birlikteliğin ve refahın olduğunu vurgulayarak sunumunu sonlandırdı.

Katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayan Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu’na yaptığı başarılı çalışmaları ve sunumu için Üniversitemiz Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. E. Yıldız Doyran tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.