Üniversitemizde “Türkiye’de Dini Yayıncılık ve Din Eğitimine Katkısı” Konuşuldu

Mar 10

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen “Türkiye’de Dini Yayıncılık ve Din Eğitimine Katkısı” başlıklı konferansta Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt, bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Üniversitemiz Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, İlahiyat Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. İsmail Karagöz, Düzce İl Müftüsü Ünal Baş, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katılım sağladı.

Öğrencimiz Mehmet Mücahit Şentürk’ün Kur-an’ı Kerim tilavetiyle başlayan programda sunumunu yapmak için kürsüye davet edilen Dr. Fatih Kurt, Üniversitemizde olmaktan dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirerek kendisine bu fırsatı verenlere teşekkür etti. Dini yayıncılığın geçmişe göre çok daha iyi durumda olduğunu ifade eden Dr. Fatih Kurt, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın günümüzde yazılı, işitsel ve görsel çok sayıda yayını olduğunu, yetişkinlerin yanı sıra gençler ve çocuklar içinde yayınlar yaptığını vurguladı.

Dijital yayınlarda biraz yetersiz kalma nedenini sosyal sitelerin kullanmalı mı kullanmamalı mı tartışmasını yaşadıklarını, ancak bugün bu alanlarda olunmasının insanların yararına olacağı kararına vardıklarını ifade eden misafir konuşmacı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu alanda çalışmalar yürütmesi Dijital Yayınlar Daire Başkanlığı kurulduğunu söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 40 farklı ülkede, farklı dil ve lehçelerde yayınlar yaptığının altını çizen Dr. Fatih Kurt, insanlık için, Allah (C.C.) için yapacak işlerimizin olması gerektiğini, iyiliği ve doğruyu yaymak için dertlenmemiz gerektiğini söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konferansın kapanış konuşmasını gerçekleştiren Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Diyanet İşleri Daire Başkanlığı’nın çok önemli işler başardığını, yayınlarını özellikle takip ettiğini söyledi. İlahiyat Fakültesi Dekanlığı’nın daveti ile Üniversitemize gelip bilgi ve deneyimlerini paylaşan Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt’a ve ülkemiz adına çok önemli işler başaran Diyanet İşleri Başkanlığı’na yaptıkları çalışmaları için teşekkür eden Prof. Dr. İlhan Genç, programın da oldukça verimli geçtiğini ifade ederek sözlerini sonlandırdı.

Program sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Karagöz ve Düzce İl Müftüsü Ünal Baş tarafından, yaptığı başarılı çalışmaları ve sunumu için Dr. Fatih Kurt’a teşekkür belgesi takdim edildi.