“Cinsiyetin Başarıya Etkisi Olmamalı”

Mar 10

Üniversitemiz İş Dünyasında Kadın Topluluğu’nun “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” kapsamında düzenlediği etkinlikte kadınların başarı hikayeleri anlatıldı.

Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur, Düzce KOSGEB İl Müdürü Necdet Yaşar Şahin, davetli misafirler, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katılım sağladı.

Şehitlerimiz anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Üniversitemiz İş Dünyasında Kadın Topluluğu Başkanı İpek Ediş, topluluğu kurma amaçlarının kadınların iş hayatındaki ve toplumdaki yeri ile alakalı farkındalık oluşturmak olduğunu söyledi. İş Dünyasında Kadın Topluluğu öğrencilerine ve etkinliğe verdiği destek için Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a ve Üniversitemiz yönetimine teşekkür eden İpek Ediş, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak konuşmasını sonlandırdı.

Gerçekleştirilen açılıştan sonra konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, başarının cinsiyetten bağımsız olduğunu vurgulayarak, eğitim alanında da kız öğrencilerin oldukça başarılı olduğunu söyledi. Başarının cinsiyetle değil çalışmakla, azimle, kararlılıkla ve sebatla gerçekleştiğini katılımcılarla paylaşan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, kadınların yakalamış olduğu başarının arkasında tarihten gelen baskıcı tutumun yıkılması ile birlikte kendilerini kanıtlama isteğinin, başarıya olan açlığın yattığını dile getirdi.

Bir görevin cinsiyetle elde edilmemesi gerektiğinin altını çizen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, hakedenlerin görev başına getirilmesi gerektiğini ifade etti. Yaşamın ortak olduğunu ve türlerin cinsiyet açısından birbirlerine karşı üstünlüğünün olmadığını söyleyen Rektörümüz, kendi evlatlarımızı, sıra arkadaşlarımızı ve anne babalarımızı bu gözle değerlendirmemiz gerektiğini dile getirdi.

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik eden Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, programı hazırlayanlara ve katılımcılara teşekkür etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ın konuşmasından sonra program, misafir konuşmacılar; Proje Danışmanı Merve Kayaokay ve Etik Mühendislik Eğitim ve Danışmanlık Kurucusu Endüstrü Mühendisi Şeyda Otluoğlu, kadın haklarının tarihsel gelişimini anlatarak, başarmak için yapılması gerekenleri katılımcılarla paylaştı.