Üniversitemizden “İşverenlerle Buluşuyoruz” 1. Kariyer Günü Etkinliği

Mar 10

Üniversitemiz Kariyer Geliştirme ve Mezun İzleme Koordinatörlüğü ile Düzce İŞKUR İş Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği “İşverenlerle Buluşuyoruz” 1. Kariyer Günü etkinliği, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin, İşkur İl Müdürü Ferhat Acar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zeki Yıldırım, SGK İl Müdürü Necmi Köroğlu, Ticaret İl Müdürü Çiğdem Acar, Üniversitemiz Kariyer Geliştirme ve Mezun İzleme Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Senem Çolak Yazıcı, davetli konuklar, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılışında konuşan İşkur İl Müdürü Ferhat Acar, İşkur’u kurslar açan, programlar düzenleyen, engelli ve eski hükümlülerin kendi işini kurması için hibe desteği veren ve beyaz yakalıların da istihdamını sağlayan bir kurum şeklinde tanımladı.

Düzce İş Kurumu olarak 2000’i genç ve 730’u üniversite mezunu olmak üzere 5300 kişinin işe yerleştirilmesini sağladıklarını belirten Ferhat Acar, Düzce İşkur, Düzce Valiliği ve Düzce Belediyesi aracılığıyla Aralık 2019’da İş Kulübü’nün kurulduğunu sözlerine ekledi. Artık her iş arayanın ve işverenin iş ve meslek danışmanı bulunduğunu söyleyen Acar, üniversitelerin kariyer planlamada çok önemli olduğunu vurguladı.

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin yaptığı konuşmada, “İlk hedefimiz, eğitime ve eğitim kurumlarına katkı yapmaktır.  100 tane sanayicinin tamamında iş ve meslek danışmanı bulunmaktadır. Türkiye’de bir ilk olan Bilim Komisyonunu biz kurduk.” ifadelerini kullandı.

Dünyada 4.0 endüstri devrinin bittiğini ve yapay zekanın hayatın her alanında talep edilen bir teknoloji olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini dile getiren Tuncay Şahin, girişimci ruhun önemini de vurgulayarak öğrencilerimize ilgi duydukları alanlara yönelmelerini tavsiye etti.

Programa konuşan Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç, kariyer planlamanın her şeyden önce kişisel olduğunu ifade ederek sözlerine başladı. Kariyer planlamanın kendini gerçekleştirme beceresi olduğuna değinen Prof. Dr. Mustafa Koç, aynı zamanda mutluluk ve hayata anlam katma, kendini aşma becerisi olduğunu da kaydetti.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, birincisi düzenlenen Kariyer Günleri etkinliğini geleneksel hale getirileceğini belirtti. Üniversite döneminin mesleki ve kişisel gelişim konusunda çok önemli olduğuna dikkat çeken Rektörümüz, Üniversitemiz öğrenci topluluklarının yaptığı etkinliklerden duyduğu memnuniyeti de ifade etti. Üniversite öğrencilerinin artık aranan, kendini geliştiren ve topluluklarda yer alan bireyler olması gerektiğine işaret eden Rektörümüz, Düzce Üniversitesi olarak gençlere çok önem verdiklerinin altını çizdi.

Üniversitemiz Kariyer Geliştirme ve Mezun İzleme Koordinatörlüğü ve Düzce İŞKUR İş Kulübü işbirliği ile gerçekleştirilen “İşverenlerle Buluşuyoruz” 1. Kariyer Günü etkinliğinde öğrencilerimiz, farklı sektörlerin insan kaynakları uzmanları ile bir araya gelme imkanı buldu ve iş dünyasının öncüleri ile fikir alışverişinde bulundu.

İki bölümden oluşan etkinliğin birinci bölümünde öğrencilerimiz, farklı sektördeki firmaların İnsan kaynakları uzmanlarının kendi sektörleri ile ilgili işe alım sürecinde dikkat etmeleri gereken noktaların vurgu yapıldığı interaktif sunumların yer aldığı etkinliklere katılırken, ikinci bölümde yine aynı firmaların insan kaynakları uzmanları ile yüz yüze görüşme imkânı elde etti.

Teknorot İnsan Kaynakları Direktörü Kağan Günver, Turkcell İnsan Kaynakları Mükemmeliyet Merkezi Direktörü Kenan Şahan ve Standard Profil İnsan Kaynakları Uzmanı Neşe Yılmaz öğrencilerimize özgeçmiş hazırlama teknikleri, geleceğin meslekleri ve işe alım süreçleri ile ilgili detaylı bilgiler verdi. Nobel İlaç Fabrika Müdürü Savaş Aydemir ve Realkom Teksti Ar-Ge Müdürü Metehan Öztoprak ise öğrencilerimize işe alım sürecini geçtikten sonra iş hayatında çalışandan beklenen ve aranan özellikler hakkında interaktif bir sunum gerçekleştirirken, İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı İş Kulübü Lideri Eren Aral, öğrencileri iş piyasasının beklentileri hakkında bilgilendirdi.