Kongre Başkanlığını Üniversitemizin Üstlendiği “1.Ulusal Müzik Terapi Kongresi”nde Yeni Bakış Açıları Geliştirildi

Mar 12

İntegratif Tıp Derneği ile Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Derneği tarafından Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Federasyonu’nun desteğiyle düzenlenen “1. Ulusal Müzik Terapi Kongresi” Ankara’da gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Sağlık Bakanlığı Müzik Terapi Uygulama Yetki Sertifikalı Akademisyen Prof. Dr. Bora Büken’nin kongre başkanlığı yaptığı 1. Ulusal Müzik Terapi Kongresi, konusunda uzman akademisyenleri bir araya getirdi.  Kongrenin açılışına; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Hastanemiz Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, GETAT Ankara Müdürü, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Federasyonu Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Hasan Karaağaç ile çok sayıda bakanlık yetkilisi ve akademisyen katıldı.

Türkiye’de ilk kez düzenlenen 1. Ulusal Müzik Terapi Kongresi çalıştay ile başladı. Çalıştayda  “Ülkemizde Müzik Terapi Eğitiminin Değerlendirilmesi, Sorunlar ve Çözüm Önerileri”, “Kaygı Bozukluklarında Mindfulness Dans ve Müzik Terapi Uygulamaları”, “Müzik Terapi Ses ve Nefes Çalışmalarında, Solunum ve Solunum Mekanizması”, “Peter Hess Ses Çanakları Uygulamaları”, “Müzikterapi Alanında Enerji Uygulamaları ve Piyano İle Frekans Dengeleme Çalışması” konulu atölye çalışmaları da gerçekleştirildi.  Alanında uzman kişiler tarafından verilen atölye çalışmaları beğeni ile takip edilirken, bilimsel bildiri ve poster sunumlarına da yer verildi.  Aynı gün Kanal 1 televizyonu kongreyi canlı olarak yayınlarken, pek çok ulusal televizyon kanalı da haber olarak bültenlerinde yer aldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve Başhekimimiz Prof. Dr. Öner Abidin Balbay yaptıkları konuşmalarda Türkiye’nin en büyük Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi olma özelliğine sahip olan Üniversitemiz GETAT Merkezi hakkında bilgiler paylaşırken, Üniversitemizin sağlık alanındaki ihtisaslaşma faaliyetlerini anlattı. Dolu dolu geçen kongrede neyzen ve müzik eğitimcisi Ömer Faruk Keskin ve Kanuni Rabia Koşar’ın müzik terapisi ile Türk Müziği Araştırma ve Tanıtma Grubu (TUMATA) üyesi İlkay Duran’ın Baksı dansı terapisi ilgi ile takip edildi.

Müzikterapi ile alakalı güncel konularının tamamını kapsayan kongrenin birinci gününde; “GETAT / Müzik Terapi Alanına Hukuki Bakış”, “Çeşitli Fiziksel Hastalıklarda Müzik Terapi Uygulamalarının Etkileri”, “Asya Ülkeleri ve Türk Tarihinde, Şifa Amaçlı Müzik Uygulamalarına Bakış”, “Zihinsel Engelli ve Otizmli Bireylerde Müzik Terapi Uygulamalarının Etkileri”, “Müzik Terapi Alanında, Akılcı İlaç Yöntemi Olarak Ses Frekanslarının Kullanımı”, “Özel Gereksinimli Bireylerde Müzik Terapi Uygulamaları”, “Müzik Terapi Uygulamalarının Etkilerinin, Tıbbi Tetkik ve Görüntüleme Yöntemleri İle Gözlemlenmesi”, “Müzik Terapi Alanında Yasal Düzenlemeler ve Tıbbi Bakış”, “Müzik Terapi Uygulamaları İle Çocuklarda Kognitif ve Emosyonel Becerilerin Geliştirilmesi”, “Madde Bağımlılığı Tedavisinde, Müzik Terapi Uygulamalarının Kullanımı ve Etkileri, İşitme ve Konuşma Bozuklukları, Beyin ve Müzik Terapi İlişkisi” başlıklı oturumlarda bilimsel, akademik ve sosyal alanlarda yapılmış müzikterapi uygulamalarında sık karşılaşılan tüm teorik ve pratik çalışmalar ele alındı.

Kongre oturumlarında Medipol Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hanifi Özbek, Sağlık Bilimleri Üniversitesi GETAT Koordinatörü Dr. Kanat Tayfun, Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aygül Aykut,  İstinye Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. M. Rita Krespi, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadık Özçelik, Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nigar Askerova, Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gürşen Erdal, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Salim Sever, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oktay Alver, Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zekai Pekkafalı, Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve İşitme Bilimcileri Dernek Başkanı Prof. Dr. Erol Belgin, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu İşitme Konuşma Eğitim Ünitesi ve Odyometri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sanem Şahlı, Dr. Öğr. Üyesi Nihal Yurteri Çetin, Otizim Vakfı Genel Sekreteri Hülya Saygı, Uzman Dr. Şerafettin Özdoğan, Biruni Üniversitesi Öğretim Üyesi Hülya Osmanoğlu, Kurtuluş Vakfı Başkanı Ufuk Tanay Tezemir ile müzik ve tıp alanında çok sayıda akademisyen konuşma yaptı.

Kongrede Üniversitemiz Geleneksel ve Tamamlayıcı Merkezi tarafından Üniversitemiz markasına ait tıbbi aromatik bitkiler ve alternatif tıp ürünlerin yer aldığı tanıtım standı açıldı. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Topluluğunu temsilen öğrenciler de tanıtım standında yer alarak katılımcılara Üniversitemiz ürünlerini tanıttı.  Oturumların sonunda kongre katılımcılarına katılım belgesi takdim edildi.