IV. PDR Günleri “Üniversitede Değerim, Üniversitem Değerim” Temasıyla Gerçekleştirildi

Mar 13

Üniversitemiz Psikolojik Danışma ve Rehberlik Topluluğu’nun (PDR) düzenlediği Üniversitede Değerim, Üniversitem Değerim temalı “IV. PDR Günleri”ne öğrenciler tarafından yoğun ilgi gösterildi.

Atatürk Eğitim ve Kültür Merkezi Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve çeşitli üniversitelerden de katılımın olduğu etkinliğe; Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç, Dekan Yardımcımız Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Seda Çolak, Eğitim Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah Adıgüzel, Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç’in İlkokul Öğretmeni Kadriye Yeşilyaprak, davetli misafirler, öğretim elemanlarımız ve öğrenciler katılım gösterdi.

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren, Üniversitemiz PDR Öğrenci Topluluğu Başkanı Abdülsamet Öcal, topluluk olarak topluma hizmet alanında önemli işler yapma gayreti içerisinde olduklarını söyledi. Düzenledikleri bu tür etkinliklerle de PDR öğrencileri olarak mesleki gelişimlerini artırmak istediklerini vurgulayan Abdülsamet Öcal, bu etkinlikte kendilerine destek olan herkese teşekkür etti.

Üniversitemiz PDR Öğrenci Topluluğu Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Abdi Güngör ise yaptığı konuşmasında; IV.sü düzenlenen PDR günleri etkinliğinin çok eğitici ve keyifli bir gelenek haline geldiğini ifade ederek, davete icabet eden herkese teşekkür etti. Öğrenciler için hem akademik donanımı hem de sosyal-kişisel gelişimleri için önemine değinen Güngör,  topluma hizmet açısından oldukça önemli olduğuna vurgu yaptı. Bu noktada birer psikolojik danışman olarak öncelikle en iyi kendimizi tanımamız gerektiğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Abdi Güngör, programın herkes için yararlı geçmesi temennisi ile konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmasını gerçekleştirmek için kürsüye davet edilen Üniversitemiz Eğitim Fakültesi PDR Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah Adıgüzel, topluluğun sloganı olan “İyiki Varsınız” sloganıyla konuşmasına başladı. Bu tarz etkinlikleri önemsediğini belirten Adıgüzel, her yıl daha prestijli bir toplantı haline geldiğine vurgulayarak, etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür etti.

PDR Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah Adıgüzel’in konuşmasından sonra konuşmasını gerçekleştirmek için kürsüye davet edilen, Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç ise; öğrencilerimizin farkındalığını artırmak için özel programlar düzenlediklerini söyledi. Öğrencilerimizin mesleki bilgilerini en üst düzeye çıkarabilmek için almaları gereken hangi ders ve eğitim varsa onu sağlama gayret içerisinde olduklarını vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Koç, yapılan bu çalışmalarla Üniversitemizden mezun olan öğrencilerin bir adım önde başlamalarını amaçladıklarının altını çizdi. Gençlerimizin geleceklerini en iyi şekilde hazırlamaları kaygısı ile çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Prof. Dr. Mustafa Koç,  etkinliğin herkes için yararlı geçmesini dileyerek konuşmasını sonlandırdı.  

Konuşmasını gerçekleştirmek için kürsüye davet edilen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmek için Üniversite Yönetimi olarak her türlü desteği sağlandıklarını söyledi. Öğrencilerimizin de bu fırsatları iyi değerlendirdiğini ve bu durumun kendisini memnun etiğini katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. İlhan Genç, PDR günlerini merakla beklediğini ifade etti. Programa onur konuğu olarak davet edilen Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak ile Binnur Yeşil Yaprak’ın annesi ve kendisinin de ilkokul öğretmeni olan emekli Sınıf Öğretmeni Kadriye Yeşilyaprak’a konuşmasında ayrı bir yer açan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Kadriye Yeşilyaprak ile olan anılarını katılımcılarla paylaştı. Öğretmen Kadriye Yeşilyaprak’a ve kızı Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak’a, Düzce’ye ve bilim dünyasına verdikleri hizmetten dolayı teşekkür eden Prof. Dr. Genç, programın herkese fayda sağlamasını temenni netti.

Gerçekleştirilen açılış konuşmalarından sonra programın onur konuğu Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak, kendi adını taşıyan “Binnur Yeşilyaprak Akademik ve Sosyal Başarı Ödülünü’’ Ayşegül Uçman’a taktim etti.

Ödül töreninin ardından Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak “Gelişmeler ve Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. PDR alanında oluşan yeniliklere değinen Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak, geleceğin psikolojik danışmanlarına yeniklikleri takip etmeleri gerektiğini ve kısa süreli çözüm odaklı terapinin nasıl olması gerektiği konusunda bilgiler verdi.

Programın öğleden sonraki bölümünde Uzman Psikolog Cevher Sönmez “İçimizdeki Saklı Cevher”, Uzman Psikolog Kunter Kurt “Kendine Yaslanan Dik Yürür”, Doç. Dr. Bilge Uzun “Kemerlerinizi Bağlayın Anda Kalıyoruz/ Mindfulness” isimli sunumunun ardından Uzman Klinik Psikolog Gülce Nur Dinçer ve Uzman Klinik Psikolog Eren Murat Dinçer “Öyküsel (Narrative) Terapi ile Tanışma” sunumlarıyla katılımcıları bilgilendirdi.