Üniversitemizde “19. Yüzyıl Osmanlı’sında Mizah” Anlatıldı

Nis 01

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü, “19. Yüzyıl Osmanlı’sında Mizah” konulu konferans düzenlendi.

Kutadgu Bilig Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe konuşmacı olarak Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hamdi Özdiş katıldı.

19. yüzyıl başlarından itibaren Osmanlıda mizahın gelişmeye başladığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Hamdi Özdiş, Osmanlı tarihinde modernleşme ve Batılılaşma sürecinin Osmanlı entelektüellerince nasıl görüldüğü konusuna dair karikatürlerden yola çıkarak bilgilerini katılımcılarla paylaştı.

1870’ten 1922’ye kadar Osmanlı basınında yer alan görseller üzerinden sunumuna devam eden Yrd. Doç. Dr. Hamdi Özdiş, o dönemdeki karikatürlerde daha çok Batının etkisi olduğunu dile getirdi. Batıdaki basılı medyada yer alan karikatürlerinden esinlenerek mizah yapılmaya çalışıldığını ifade eden Özdiş, karikatür alanında intihallere çok rastlandığını sözlerine ekledi.

Konferansın sonunda Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş ile Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Yıldız Doyran tarafından Yrd. Doç. Dr. Hamdi Özdiş’e teşekkür belgesi takdim edildi.