Üniversitemiz Uzaktan Eğitim Sürecini Başarıyla Sürdürüyor

Mar 30

Üniversitemiz; Bilgi İşlem Daire Başkanı Prof. Dr. Resul Kara, Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Şule Ay ile Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Bölümü Öğretim Üyesi ve Uzaktan Eğitim Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Arafat Şentürk, uzaktan eğitim hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 virüsü tedbirleri kapsamında ülkemizde uzaktan eğitim modeline geçildi. Bilgi İşlem Daire Başkanı Prof. Dr. Resul Kara, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı olarak yaptıkları altyapı çalışmalarıyla Üniversitemizin uzaktan eğitim modeline hazır hale getirildiğini söyledi. Hazırlanan eğitim materyallerinin oluşturulan platformlara yüklendiğini ifade eden Prof. Dr. Resul Kara, öğrencilerimizin bu dönemi sorunsuz bir şekilde atlatabilmesi için gerekli hassasiyetin gösterildiğini vurguladı.

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Şule Ay ise; "Etkili Uzaktan Eğitim Yöntemleri”ni anlatarak yapılması gerekenlere dikkat çekti. Uzaktan eğitimin avantajlarının ve dezavantajlarının olduğunu söyleyerek açıklamalarına başlayan Şule Ay, uzaktan eğitimi gerçekleştirirken, öğrencinin sorumluluk alma, motivasyon, öz düzenleme gibi becerileri yüksekse uzaktan eğitimin yüz yüze eğitime göre daha başarılı olacağını vurguladı. Ancak bu dönemde öğrencilerin isteği ile değil zorunlu olarak uzaktan eğitime geçildiğini söyleyen Şule Ay, bu zorunlu uzaktan eğitim döneminde öğrencilerin deneyim eşiğinin olmaması bir dezavantaj olarak karşımıza çıkabileceğini dile getirdi.

Bu dezavantajlı süreçleri avantajlı duruma çevirebilmek için ilk olarak yapılması gerekenin öğretim süreçlerinde öğretim materyali tasarlarken, nasıl öğrenirler sorusu ile tasarlama yapılması gerektiğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Şule Ay, öğrenmeyi sağlayabilmek için öğrencilere birden fazla seçenek sunulması gerektiğinin altını çizdi. Teknolojinin bir amaç değil araç olduğunun unutulmaması üzerinde duran Ay, “Bu süreçte teknolojiyi ne kadar iyi kullandığınız önemli değildir. Önemli olan en az teknoloji ile öğrenme materyallerini öğrencilere ulaştırabilmek ve katılımcı bir eğitim modeli sunabilmektir. Sunulan öğrenme materyalleri ile öğrencilerin düşünme becerilerini harekete geçirebilmektir. Ayrıca çoklu ortam materyalleri kullanımında materyal kullanımına dikkat edilmesi gerekir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.  

Dr. Öğr. ÜyesiŞuleAy’ın açıklamalarına;

https://www.youtube.com/watch?v=d2sxvJpC8r0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1l_thvHpjp7f1mtyq7UsVLmaFU75IaUYGw5h_nROm-PC8xRRv5mm4CzbQ linkinden ulaşabilirsiniz.

Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Bölümü Öğretim Üyesi ve Üniversitemiz Uzaktan Eğitim Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Arafat Şentürk ise; Üniversitemiz Uzaktan Eğitim Merkezi’nin eğitime hazır olduğunu vurgulayarak, eğitim sürecinde gerekli olan senkron ve asenkron derslerin online sisteme yüklendiğini ve gerekli sanal alt yapılarının oluşturulduğunu söyledi. Yayınladığı video ile de internet üzerinden derslerin nasıl takip edileceğini uygulamalı olarak anlattı.

Dr. Öğr. Üyesi Arafat Şentürk’ün videosuna;

https://www.youtube.com/watch?v=J719crh6Mi4&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1GqwerS38NfMa-vJI32L7sZzHvFawHt5LCv1CGGKU6JFDvDdcu6NAHNAo linkinden ulaşabilirsiniz.