Rektörümüz Covid-19 Pandemisi Üzerinden Bilimsel Araştırma Modelini Anlattı

Haz 30

Üniversitemiz Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen “Pandemi ve Ötesi” başlıklı konferansta Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, görüş ve düşüncelerini paylaştı.

Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa; Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlhan Genç, Prof. Dr. İdris Şahin ve Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, Üniversitemiz Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Genel Sekreterimiz Hasan Sadi Ateş ile öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Tıp Fakültemizin yeni konferans salonunun hayırlı olması temennisiyle sözlerine başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, akademik kariyer hayatı hakkında bilgiler paylaşarak sunumuna devam etti.

Bilimsel araştırma modelinden bahseden Rektörümüz, mümkün olduğunca bilgi edinerek gerçeğe yaklaşmaya, gerçeği tahmin etmeye çalıştığımızı ifade etti. Bilimsel bilginin; tarafsızlık, doğru ölçü, kanıtlama ve genelleyici olma gibi özellikleri olduğunu belirten Rektörümüz; “Aklımızdaki Acayip Sorular, Şüphe, Paranoya,  Bilimsel Bilginin Kaynağı, Bilimsel Araştırma Metodu, Pandemi: Bir Araşatırma Modeli”  başlıklarında bilgiler aktardı.

Bilimsel araştırma modelinin nasıl oluşturulması gerektiğiyle ilgili geçmiş ve günümüzden örnekler veren Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Covid-19 sürecinde akla gelen sorulardan yola çıkarak bilimsel araştırma modelinin aşamalarını katılımcılarla paylaştı.

Bilimsel açıdan oldukça verimli geçen konferansın sonunda, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Şahin tarafından Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a çiçek takdim edildi.