Başarı Sıralaması Yüksek Tercih Edilen İlahiyat Fakültesi

Tem 27

Düzce Üniversitesi Tercih Kılavuzu programına konuk olan Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Karagöz, tercihlerde bulunacak öğrencilere yönelik önemli bilgiler aktardı.

2015-2016 Akademik Yılı’nda eğitim hayatına başlayan İlahiyat Fakültesi’nin, geçen yıl ilk mezunlarını verdiğini belirten Prof. Dr. İsmail Karagöz, 1 yıl zorunlu Arapça hazırlık sınıfı olmak üzere 5 yıl eğitim verdikleri ve derslerin yüzde 30’unun Arapça olduğu bilgisini paylaştı.

Mezunların Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni, Meslek Öğretmeni ve Kur’an-ı Kerim öğretmeni olabildiğini ifade eden Prof. Dr. Karagöz,  ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak imam hatip, müezzin ve kayyımlık görevlerinde bulunabileceklerini sözlerine ekledi.

İlahiyat Fakültesi’nde İslam’ın ana kaynaklarına dayanarak bilgilerin aktarıldığını dile getiren Karagöz, temel amaçların hurafelerden arındırılmış, milli birlik ve beraberliği önceleyen dindar görevliler yetiştirmek olduğunu ifade etti.

Ana kampüste yer alan Fakülte bünyesinde 3 profesör doktor, 3 doçent doktor, 8 doktor öğretim üyesi, 4 öğretim görevlisi ve 7 araştırma görevlisinin bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. İsmail Karagöz, tercih edilen ve kendisinden daha eski İlahiyat Fakültelerine göre daha üst başarı sıralamalarına sahip bir Fakülte olduklarını vurguladı.

Öğrencilerin kişisel gelişimleri için hitabet ve musiki gibi derslerin de yer aldığını dillendiren Prof. Dr. Karagöz, Kur’an-ı Kerim’i düzgün okuyabilen, ayetlerin anlamını önemli düzeyde anlayabilen nitelikli öğrenciler yetiştirdiklerinin altını çizdi.

Yıl boyunca birçok etkinlik düzenlediklerini belirten Prof. Dr. İsmail Karagöz, Diyanet İşleri Başkanı ve Yardımcılarını öğrencilerimizle buluşturduklarını, Arapça kurslar açtıklarını ifade ederek öğrencilerin Kur’an kursları ve camilerde görev yaparak tecrübe kazandıklarını dile getirdi.

Öğrencilerin 4. sınıfın bahar döneminde İmam Hatip Liselerinde ve liselerde derslere girdiğini dillendiren Prof. Dr. Karagöz, bu alan ilgi duyan öğrencileri Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi’ne beklediklerini kaydetti.

Haberin yer aldığı videoya https://youtu.be/18yn3X9i1xE internet adresinden ulaşılabiliyor.