“Hayal Kurabilmek Girişimciliğin Odak Noktasıdır”

Kas 19

Üniversitemiz İşletme Fakültesi ve Teknoloji Transfer Ofisi tarafından düzenlenen “Global Girişimcilik Haftası 2015” etkinliklerine, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ‘Girişimcilik Fikri’ temalı panelle devam edildi.

Etkinliğin üçüncü gün programına, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanılığı görevini yürüten Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Engin Deniz, Girişimcilik Uzmanı Elena Pallotta, Tecrübeli İş Danışmanı ve Gazeteci-Yazar Stuart Doughty ile öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Tercümanlığını Üniversitemiz Hakime Erciyas Yabancı Diller Yüksekokulu’ndan Okutman Mesut Kuleli’nin yaptığı panel, davetli konuşmacıların özgeçmişlerinin okunmasıyla başladı.

Panelin ilk konuşmacısı olan Girişimcilik Uzmanı Elena Pallotta, Üniversitemizde bulunmaktan duyduğu heyecanı ve mutluluğu dile getirerek başladığı konuşmasında,  İlkokul çağlarında elma konserveleme makinesi yaparak ilk girişimcilik fikrini bulduğunu söyledi.  Elena Pallotta, girişimcilik türlerini; hayat tarzı girişimcileri, aile işi girişimcileri, işe yeni başlayan girişimciler ve kurum içi girişimciler olmak üzere dört grup şeklinde açıkladı.

Hayat tarzı girişimcilerinin hobileri olduğunu söyleyen Elena Pallotta, aile işi girişimcilerinin herhangi bir patronun altında çalışmak istemediklerini, işe yeni başlayan girişimcilerin dünyanın bir parçasını değiştirmek istediklerini, kurum içi girişimcilerin ise bir patrona bağlı olarak, çalıştıkları kuruma yenilik getirmek istediklerini ifade etti.

Başarılı girişimci olmak için insanların bazı özelliklere sahip olması gerektiğinin altını çizen Elena Pallotta, “Başarılı girişimcilerin tutkuları, hayalleri vardır. Cesaretli olmalısınız. Herkesin hayır dediği bir yerde siz evet diyebilmelisiniz. İyi bir takım yaratmalısınız. Hata yapmaktan korkmayın. Hata, en iyi öğrenme yollarından biridir. Dışarıdan gelen öğütleri dinleyin.” şeklinde konuştu.

Girişimciliğin odak noktasının hayal kurabilmek olduğunu ifade eden Elena Pallotta, dünyadaki başarılı girişimci firmalardan örnekler vererek, “Yeni bir fikir bulabilmek için insanların sorunlarından hareket edin, var olan bir fikrin üzerine gidin ve o fikri geliştirin. Bulduğunuz fikri gizlemeyin.” önerilerinde bulundu.

Dinleyicilere sorular sorarak bir fikir uygulaması da gerçekleştiren Elena Pallotta, iş fikirlerinin geliştirilmesiyle ilgili bilgilerini aktararak konuşmasını noktaladı.

Herkesin girişimci olma potansiyelinin olduğunu belirterek sözlerine başlayan Tecrübeli İş Danışmanı ve Gazeteci-Yazar Stuart Doughty, girişimci olmanın koşulunun istemek ve yapabileceğine inanmak olduğunu söyledi.

Stuart Doughty , “İyi bir girişimci, yenilikçi olmak istiyorsanız bilinçli olarak nasıl düşünmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. Hayatımızı ve işletmemizi daha başarılı noktalara taşımak istiyorsak farklı tarzda düşünebilmeliyiz. Geleceğiniz düşünme tarzınıza bağlıdır. Zihnin en güçlü iki özelliği, yapabileceğinize inanmak ve hayal gücünüze inanmaktır. Hayal gücü olmazsa fikir de olmaz.” şeklinde konuştu.

“Zenginlik, zanaat ve beceri, zamanında düşünceden ibaret değiller miydi?” sözünü örnek gösteren Stuart Doughty, birincisinin zihinde, ikincisinin gerçek dünyada olmak üzere her şeyin iki kez oluşturulduğunu söyledi.

Katılımcılarla birlikte hayal gücüyle ilgili zihinsel bir uygulama da gerçekleştiren Stuart Doughty, yeni bir fikir üretebilmek için yapılması gerekenler hakkında önerilerde bulunarak konuşmasını sonlandırdı.

Global Girişimcilik Haftası 2015 etkinliklerinin üçüncü günü, davetli konuşmacılara teşekkür belgelerinin takdim edilmesinin ardından sona erdi.