Düzce Üniversitesi

Stajlar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. OBS üzerinde daha önceden staj1 veya staj2 dersini almıştım. Çeşitli nedenlerle staj yapamadım. Bu dönem tekrar almam gerekiyor mu?

Hayır tekrar almanız gerekmiyor. Stajınızı yaptığınızda aldığınız dönem üzerindeki notunuz güncellenecektir.

2. Bir yaz döneminde hem Yaz Stajı 1’i hem de Yaz Stajı 2’yi yapabilir miyim?

Eğer 2 stajınızı da aldığınızda o dönem mezun olacaksanız iki stajınızı da o dönem yapabilirsiniz. Sadece mezun durumundaki öğrenciler iki stajını da aynı dönem yapabilir.

3. Staj raporunda kaynak kodları koymamız gerekiyor mu?

Eğer kaynak kodlarınız kısaysa ekler kısmında koyabilirsiniz. Ancak sayfalarca kaynak kodlarınız varsa staj raporunuza ek olarak kodlarınızı cdye yazdırıp raporunuzu cd ile teslim edebilirsiniz. 

4. Aynı firmada iki staj yapabilir miyim?

Staj amaç ve ilkelerine uymadığı için tavsiye edilmemektedir. Eğer yapılmak isteniyorsa, farklı alanlarda/kısımlarda olmalıdır.

5. Son sınıfım ara dönem stajı yapabilir miyim?

Eğer son sınıftaysanız ve mezuniyetinize stajlar haricinde 2 dersiniz kalmışsa Ara dönem stajına başvurabilirsiniz. Transkriptinizde stajlar hariç geçer not almadığınız en fazla 2 dersiniz olması gerekmektedir. 

6. Ara dönem stajında birleştirilmiş staj yapabilir miyim?

Evet. 2 stajınızı da ara dönem stajında yapmak istiyorsanız ikisini birleştirip yapabilirsiniz. Bunun için dekanlık tarafından ilan edilen staj dönemlerinden birinin başlangıç tarihinden itibaren 50 iş günü sayarak stajınızın başlangıç ve bitiş tarihlerini belirleyebilirsiniz. Bu 50 iş günü içerisinde resmi tatil günleri hariç tutulmalıdır. 

7. Staj defteri de yazmalı mıyım?

Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencilerimiz staj yaptıklarında staj raporu yazmaktadır. Teknoloji fakültesinden gelen bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencilerimiz ise staj defteri yazmaktadır. Staj raporu hazırlama kitapçığı bölüm sitemizde bulunmaktadır.

8. Stajda proje geliştirme zorunluluğu var mı?

Evet, öğrencilerimiz yaptıkları stajları boyunca bir proje(yazılımsal veya donanımsal) geliştirmelidir. Staj yapılan şirket bir proje vermediyse öğrencilerimiz daha önceden bilmediği bir teknolojiyi öğrenip kendileri bu alanda bir proje geliştirebilir. Geliştirdikleri projenin yetkinliğini ve kontrolünü staj yaptıkları yerdeki mühendislere onaylatabilir. Proje geliştirilmeden staj yapan öğrencilerimiz staj raporları değerlendirildiğinde staj komisyonu tarafından mülakata çağrılabilir. 

9. SBS (Staj bilgi sistemi) üzerinden ne zamana kadar staj başvurusu yapılabilir?

Stajlara başvuru SBS üzerinden yapılmaktadır. Sistemde staj yapılabilecek dekanlık tarafından belirlenen farklı dönemler bulunmaktadır. Öğrenciler kendi belirledikleri staj döneminin başlangıç tarihinden en geç 10 gün öncesine kadar ilgili dönemde yapacağı staja başvurabilir. 10 gün öncesinde sistem kapanmaktadır ve yeni başvurular alınmamaktadır.

10. Yaz okulunda açılan staj1 ve staj2 ‘yi seçmem gerekiyor mu?

Eğer staj1 ve staj 2 ‘yi yapmanız gereken dönemi geçirmiş iseniz( staj 1 4. Dönem sonunda yapılır ve 5. Dönem ders seçiminde seçilir. Staj değerlendirmesi de dönem sonunda girilir. Stajı öğrenci yapsın yada yapmasın seçmek zorunda olduğu halde yapmadığı için AKTS kullanmak için seçmedi ise transkriptte yer almaz) transkriptinizde yer almıyor ancak staj1 ve/veya staj2’ yi bu yaz döneminde yapacak iseniz(ödev/proje şeklinde staj da dahil) staj1 ve staj2 yi seçmeniz gerekiyor. Ancak daha önceden staj1 veya staj2 dersini OBS'de aldıysanız bir kere daha almanıza gerek yoktur.

11. Staj kodu olarak ne yazmamız gerekiyor?

Staj 1 için BM399, staj 2 için BM499 yazmanız gerekiyor.

12. "Zorunlu stajlarımdan ayrı olarak gönüllü staj yapmak istiyorum.", "Stajımı uzatmak istiyorum.", "Belirlenen dönemlerden farklı tarihlerde staj yapmak istiyorum." gibi nedenlerle okul tarafından sigortam karşılanıyor mu? 

Hayır bu durumlarda okul tarafından sigorta yapılmıyor.

13. Staj raporunu teslimi nasıl ve ne zaman olmalı?

Staj raporunuzu yazdıktan sonra imza/kaşe onayının ardından tarayarak SBS'ye yüklemeniz gerekmektedir. Sistemde yüklemek için son bir tarih bulunmamaktadır. Yazın yapılan stajlar güz dönemi başlangıcında staj komisyonunun belirlediği tarihte değerlendirilecektir. Bu nedenle yazın staj yaptıysanız raporunuzu yeni güz döneminin ekle-bırak haftası bitene kadar yükleyebilirsiniz. Okula çıktısını getirmenize gerek yoktur. Eğer mezun durumundaysanız stajlar dışında bir dersiniz yoksa raporunuzu sisteme yükledikten sonra bölümdeki staj komisyonuna mail atarak raporunuzun değerlendirilmesini talep ediniz. Mezun durumunda değilseniz raporunuz diğer tüm raporlarla birlikte yeni güz dönemi başlangıcında değerlendirilecektir.    

14. Fakülte no alanına ne yazmalıyım?

Fakülte no alanına öğrenci numaranızı yazmanız gerekiyor.

15. Staj raporunda imza/kaşe nasıl olmalı?

Staj raporunuzda en az 1 kaşe, her sayfasında da imza olması gerekmektedir.

16. Raporumu sisteme yükledim, ancak hala değerlendirilmedi, ne zaman değerlendirilir?

Eğer mezun durumunda değilseniz yazın yaptığınız staj yeni dönem başladığında staj komisyonu toplanır ve tüm raporları değerlendirir. Dolayısıyla mezun durumunda değilseniz raporlarınız staj komisyonu inceleyene kadar beklemede kalır.

17. Sbs'ye staja başvururken belgeler nasıl olmalı?

Staja başvurduğunuz evrakın çıktısını mümkünse renkli olarak alın. Fotoğraf yapıştırmanız gerekmektedir. Ayrıca kendi imzanızın ve firma imzasının eksiksiz olması gerekmektedir.

18. Staj raporundan başka hangi formlar doldurulmalı, süresi var mı?

Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği'nde staj yapan öğrencilerimizin staj bittikten sonra Form2 ve Form3A belgelerini firma yetkilisine vererek doldurtmaları ve firma yetkilisinin bu belgeleri dumfbilgisayar@gmail.com adresine göndermesi gerekmektedir. İlgili belgeler staj sayfasında bulunmaktadır. Bu belgelerin de gönderim süresi 13. Sorunun cevabı ile aynıdır.

19. Ara dönem stajı yaparken ders alabilir miyiz?

Ara dönem stajıyla birlikte ders alınamaz. Sadece staj yapılabilir. Stajlar dışında en fazla 2 dersi kalmış öğrenciler ara dönem stajı yapabilir.

20. Sadece stajı kalan öğrenci döneminde Katkı Payı/Öğrenim Ücreti öder mi?

Stajı eksik olan veya yaptığı stajda başarısız görülen öğrenciler, stajlarını tamamlayana kadar mezun olamazlar.  Bu durumda olan öğrenciler Katkı Payı/Öğrenim Ücreti ödemekle yükümlü değildir.

21. Sadece tek dersi ve stajı kalan öğrenci, tek/çift ders sınavına girebilir mi?

Öğrenci staj dersine hiç kayıtlanmamış ise tek/çift sınavına girme hakkı yoktur.Ancak öğrenci daha önce staj dersini alıp "YZ" notu almış ise tek/çift sınavına başvuruda bulunabilir. Tek/çift sınavına kadar staj dosyası, mükalat vs. işlemleri tamamlayıp, tek/çift sınavına başvuranlar "tek/çift mezunu " olabilir.

Tek dersi ve bahar yarıyılından stajı kalan öğrenci tek/çift sınavına sadece dersten girebilir. Bahar yarıyılında Katkı Payı/Öğrenim Ücreti ödeyerek Staj dersine kayıt yapabilir.

22. Dönem başında Katkı Payı/Öğrenim Ücreti ödememiş, ders kaydı yapmamış öğrenci, aynı dönemin sonunda yapılacak tek/çift ders sınavına girebilir mi?

İlgili yönetim kurulu kararı ile öğrenci Katkı Payı/Öğrenim Ücreti ödeyip tek/çift sınavına girebilir.

23. Güz dönemi sonunda yapılacak tek/çift sınavına bahar dönemine ait ders/dersler için veya bahar dönemi sonunda yapılacak tek/çift sınavına güz dönemine ait ders/dersler için sınava girilebilir mi?

Her yarıyıl başında en çok iki dersi kalan öğrenci yarıyıl başında Katkı Payı/Öğrenim Ücretini ödeyerek ders kaydı yapmak sureti ile dönem sonunda bölüm başkanlığına başvurarak tek/çift sınavına girebilir. Dönem başında ders kaydı yapmayan ve Katkı Payı/Öğrenim Ücretini ödemeyen öğrenciler ilgili bölüm başkanlığına başvurmak ve İlgili yönetim kurulu kararı ile Katkı Payı/Öğrenim Ücretini ödemek sureti ile dönem sonunda tek/çift sınavına girebilirler.

24. Bir dersi FF veya FD olup, diğer dersi DVZ olan veya hiç alınmamış dersler için, tek/çift sınav hakkı verilebilir mi?

Yarıyıl içinde bir dersin devam şartını yerine getirmeyen öğrencilere, DVZ notu verilir. Bu öğrenciler, yarıyıl sonu ve tek/çift ders sınavına alınmazlar. Hiç alınmamış dersler için tek/çift ders sınav hakkı verilmez. Bu koşullar her iki ders içinde sağlanmalıdır.

25. Staj dersi ders planında yer alan dönemden farklı bir dönemde açılabilir mi?

Dersler programda bulunduğu yarıyılda alınır.

26. Tek/çift ders sınavlarının mazeret sınav hakkı var mıdır?

Tek/çift ders sınavlarının mazeret sınav hakkı yoktur.

27. Stajını tamamlamayan öğrenci mezuniyet başarı sıralamasına girebilir mi?

Öğretim programlarında gösterilen derslere devam edip tamamından başarılı olmuş, Yönetmelik ve ilgili diğer mevzuat hükümlerinde yer alan bütün çalışmaları tamamlamış olan öğrenci, mezun olmaya hak kazanır. Başarı sıralaması mezuniyete hak kazanmış öğrenciler arasında yapılır.