20.03.2023

Deprem Yönetimi Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı Gerçekleştirildi

Üniversitemiz Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi tarafından düzenlenen “Deprem Yönetimi Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı” Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa; Düzce Valisi Cevdet Atay, 65. Dönem T.C. Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanı ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Rektörümüz Prof. Dr. Nedim Sözbir, protokol üyeleri, davetli konuşmacılar, öğretim üyelerimiz ve basın mensupları katıldı.

Program, “Bürokratlar ve Siyasilerin Değerlendirmeleriyle Deprem Yönetimi” başlıklı birinci oturumla başladı. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Üniversitemiz Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayfer Gedikli, akademisyenler, siyasetçiler ve bürokratların her fikrinin, çalıştay raporuna önemli bilgi kaynağı olacağına işaret etti. Çalıştay raporunun karar mekanizmalarına sunulacağını ifade etti..

Rektörümüz Prof. Dr. Nedim Sözbir deprem yönetiminin;  bürokratik, teknik, ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarıyla değerlendirileceği çalıştayın, faydalı sonuçlar getirmesini temenni eden Rektörümüz, depremlerde vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi.

“Bürokratlar ve Siyasilerin Değerlendirmeleriyle Deprem Yönetimi” başlıklı birinci oturumda, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Veysel Eren (çevrim içi), 65. dönem T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı (çevrim içi) ve Düzce Valisi Cevdet Atay konuşmalarını gerçekleştirdi.

“Teknik Boyutlarıyla Deprem Yönetimi: Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı ikinci oturum Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Oktay’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Bu oturumda Sakarya Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Afet Yönetim Uygulama Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Murat Utkucu, Üniversitemiz İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Arslan, AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar (çevrim içi)  ve AFAD Afet Yönetim Merkez Müdürü Prof. Dr. Kürşat Esat Alyamaç bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Program, Üniversitemiz Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayfer Gedikli moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Ekonomik, Sosyal ve Çevresel Boyutlarıyla Deprem Yönetimi: Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı üçüncü oturumla sona erdi. Oturumda; İstanbul Medeniyet Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamza Ateş, Gaziantep Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Bulut (çevrim içi), Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Oktay, Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan konuşmacı olarak yer aldı.

Deprem Yönetimi Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı’nda, deprem yönetimi;  bürokratik, teknik, ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarıyla derinlemesine değerlendirilerek sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. Konunun uzmanları tarafından yapılan sunum ve analizlerle yeni bakış açıları geliştirildi, geleceğe yönelik faydalı ve ufuk açıcı tespitler paylaşıldı.

Program kapsamında Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Afet Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerde yapısal eleman hasarlarının yer aldığı fotoğraf sergisi de ziyaretçilerle paylaşıldı.