Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunları Ne İş Yapar? kapak fotoğrafı

Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunlari Ne İş Yapar?

Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) okuyan veya tercih etmeyi düşünen çoğu arkadaşımızın kafasında oluşan sorulardan bir tanesi de “Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunları ne iş yapar?” sorusudur. Bu sorunun cevabını bulmak için arama motorlarına “Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunları Ne İş Yapar?” ya da “Yönetim Bilişim Sistemleri Çalışma Alanları” diye yazdığınızda karşınıza birçok alan çıkmıştır veya bölüm hakkında bilgisi olan birilerine sorduğunuzda, hepsi birçok farklı çalışma alanından bahsetmiştir. Yani demek istediğim sizinle paylaşacağım çoğu iş alanını daha önceden duymuş olacaksınız. Buraya kadar bir sıkıntı yok. Sıkıntı, YBS’nin kapsadığı bu birçok alandan hangisini seçeceğiniz, kariyerinizi hangi alanda yöneteceğinizdir. Bu soruların cevaplarını bulmada en büyük faktör kendinizi ne kadar iyi tanıdığınızdır.  Bu seçimi, dört yıl boyunca size verilen bilişim ve yönetim derslerinden yola çıkarak yapacaksınız. Bilişim alanında Web Tasarımı, Veri Yapıları Yönetim Sistemleri, Programlamaya Giriş ve Bilgisayar Ağları gibi dersleri alacaksınız. Yönetim alanında ise Yönetim ve Organizasyon, Pazarlama Araştırmaları ve İşletme Finansı gibi birçok dersiniz olacak. Sizin, bilişim veya yönetim alanına yönelmenizi sağlayacak olan ilk adımlarınız bu dersler olacak, eğer bu iki alan altındaki derslerde ilginiz hangilerine daha fazlaysa, hangi alanda ki derslere karşı yeteneğiniz varsa veya aldığınız derslerden hangilerini rahatlıkla kavrayabiliyor ve üzerlerine siz de bir şeyler ekleyebiliyorsanız o alandaki meslek dallarına yönelebilirsiniz ve kariyerinizi emin adımlarla planlayabilirsiniz. 

Yönetim Bilişim Sistemleri Çalışma Alanları, yazılı fotoğrafı

Şimdi Yönetim Bilişim Sistemleri çalışma alanlarını, yönetim ve bilişim diye ikiye ayırdığımız kategorilerde inceleyebiliriz.

YBS'nin Bilişim Alanındaki Meslek Dalları:

Yönetim Bilişim Sistemleri Bilişim Alanı, içerik fotoğrafı

Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı,
Programcı,
Veri Tabanı Uzmanı,
Sistem Analisti ve Tasarımcısı,
Veri Tabanı Analisti,
SEO Uzmanı,
Network Uzmanı,
Ağ Sistemleri Yöneticiliği,
Veri Bilimci (Veri Analisti)
IT Uzman vb. gibi unvanlarda görev yaparlar.
 

YBS'nin Yönetim Alanındaki Meslek Dalları:

Yönetim Bilişim Sistemleri Yönetim Alanı, içerik fotoğrafı

İnsan Kaynakları Uzmanı / Yöneticisi,
İş Geliştirme Uzmanı / Yöneticisi,
Proje Yöneticisi,
Satış Pazarlama Uzmanı / Yöneticisi,
İş Analisti,
ERP Uzmanı / Yöneticisi,
İş Zekâsı Uzmanı / Yöneticisi,
Akademisyen vb. gibi unvanlarda görev yaparlar.

Yönetim Bilişim Sistemleri çalışma alanlarının ne kadar geniş bir yelpazeye sahip olduğunu ve bu alanlardan hangisi üzerine kariyer planları yapacağınızı artık biliyorsunuz. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün her geçen gün daha çok tanındığını, en basit yöntemle arama motorlarına YBS İş İlanları diye yazdığımızda birçok kurum ve kuruluşun YBS mezunu aradığını görüyoruz. Bu da demek oluyor ki, dört yıl sonunda lisans programından mezun olmuş donanımlı Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunlarının boşta kalması söz konusu değil. Her yıl daha fazla gelişen Türkiye’nin bilişime olan ihtiyacını göz önünde bulundurursak Yönetim Bilişim Sistemleri’nin tercih edilmesi gereken bölümler arasında olduğunu söyleyebiliriz.