26.09.2023

2023-2024 GÜZ DÖNEMİ DERS KAYITLARI (MUTLAKA OKUYUNUZ)

2023-2024 Güz Dönemi Ders Kayıtları 25.09.2023-01.10.2023 tarihleri arasında Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) üzerinden, https://obs.duzce.edu.tr/ yapılacaktır. Sağlıklı bir şekilde ders kaydı yapılabilmesi ve ileride MAĞDURİYET YAŞANMAMASI İÇİN AŞAĞIDAKİ HUSUSLAR DİKKATLİCE OKUNMALIDIR.

Öğrencilerimiz danışmanlarına soru sormadan önce

adreslerinde yer alan dokümanları dikkatlice okumalıdır. Yukarıda yer alan dokumanlar içerisinde cevabı olan sorulara yanıt verilmeyecektir

Ders Kayıtları ile İlgili Bölümümüzün Ek Kararları ve Bilgilendirmeleri: Yukarıdaki Dokümanlardaki hususlar dışında bölümümüzün ek kararları aşağıdaki gibidir.

1) Ders seçimi dikkatli yapılmalı ve danışman onayından sonra değişiklik için talep yapılmamalıdır. EKLE/SİL haftasında geçerli bir mazereti olmayanların işlemleri yapılmayacaktır.

2) Daha önce alınmamış (veya alınmış fakat DVZ ile kalınmış) çakışan dersler seçilmemelidir. Aksi takdirde silinecektir.

3) 4. Sınıf seçmeli derslerin alanlarını aşağıdaki linkten öğrenebilir ve buna göre seçebilirsiniz. https://duzce.edu.tr/akademik/fakulte/mf/bm/7587/4-sinif-secmeli-derslerin-anabilim-dallarina-gore-alanlari

4) 4. Sınıfta olanlar normal şartlarda 5 seçmeli ders alması gerekmektedir. En fazla 1 tane daha seçmeli ders alınmasına izin verilecektir. Bundan fazla olan dersler olursa, öğrenciye sorulmadan rastgele fazla olanlar silinecektir. Fazladan ders seçmeyiniz (https://duzce.edu.tr/akademik/fakulte/mf/bm/duyuru/bae4/mezunyet-240-akts-uzer-fazla-ders-alma-hakknda )

5) Kontenjanı dolan seçmeli ders olduğunda eğer kontenjanı boş olan ders varsa kontenjan artırımı için talepte bulunmayınız, tüm derslerin kontenjanı dolmadan ve özel durumlar dışında kontenjan artırılmayacaktır.

6) Özel durumu olan, örneğin 4. Sınıf seçmeli derslerden hangi dersi seçerse seçsin çakışma oluyorsa ve bu çakışan derslerin her ikisi de daha önce alınmamış (veya alınmış fakat DVZ ile kalınmışsa) sadece İÖ öğrencileri NÖ grubundan derse Ders Kayıt Formu ile elden kayıt yapabilirler (Formda mutlaka gerekçe yazılmalıdır). Buna benzer öngörülemeyen özel durumlar dışında ELDEN ders kaydı yapılmayacaktır.

7) BM498 Mezuniyet Tezi dersi mezun durumunda olan öğrenciler için açılmıştır. Bu dersi sadece 4. sınıf öğrencileri almalıdır. Müfredatta bahar döneminde olduğundan Ders Kayıt Formu ile alınabilir

8) Teknoloji Fakültesi öğrencileri özellikle BM kodlu dersleri seçerken aynı/benzer isimde BMT kodlu dersi önceden almamış olduğuna dikkat etmelidir. İleride sorun yaşanmaması için İntibak İşlemleri kısmı dikkatlice okunmalıdır:

https://duzce.edu.tr/akademik/fakulte/mf/bm/d1c0/ntibak-slemleri

9) Mühendislik Fakültesi öğrencileri için, Teknoloji Fakültesi'ndeki BMT kodlu bir ders seçilmemelidir.

10) BM399 Staj 1 ve BM499 Staj 2 için stajını tamamlayıp da hiç bu dersi almayanlar mutlaka almalıdır (https://duzce.edu.tr/878b/stajlar-hakkinda-sikca-sorulan-sorular ). Dersin 1 kez alınması yeterlidir.

11) Üniversite seçmelisi kategorisinde çıkan ve US kodu ile başlayan derslerin dışında, CER, DED, ILA, OEM, PEM, SYB, UGS, VET vb. kodlarla başlayan dersler alınmamalıdır.

12) Öğrenci bilgi sistemindeki (obs.duzce.edu.tr sitesindeki) email, telefon vb. iletişim bilgileri eksik ya da yanlış olan öğrenciler bulunmaktadır. Ders kayıtlarında herhangi bir özel problem olduğunda size ulaşılabilecek bu bilgileri lütfen güncelleyiniz.  

Yukarıda yer alan dokumanlar ve açıklamlar içerisinde cevabı olan sorulara yanıt verilmeyecektir. Eğer buna rağmen özel bir problem ya da sorusu olan olursa mail yoluyla değil tüm öğrencilerin de görmesi bakımından Google Classroom Mobil uygulaması üzerinden (veya https://classroom.google.com/ adresinden) sormaları gerekmektedir. Tekrar eden sorular sorulmamalıdır, uygulamada sorulmuş soru cevaplarını inceleyiniz. Danışmanlıklarda Değişiklikler olabildiğinden, Öğrencilerimiz ÖNCE https://obs.duzce.edu.tr ADRESİNDEN DANIŞMANLARINI ÖĞRENEREK aşağıdaki tabloda yer alan sınıf kodlarını kullanarak ilgili sınıfa dahil olmaları gerekmektedir.

Danışmanınız size özel bir durum olduğunda genellikle obs.duzce.edu.tr mesaj sistemi üzerinden ulaşacaktır, bu nedenle OBS mesaj sistemini takip edilmesi gerekmektedir.

Öğretim Elemanı

Sınıf Kodu

Öğretim Elemanı

Sınıf Kodu

Prof.Dr. Pakize ERDOĞMUŞ

iiwwxnq

Dr.Öğr.Üyesi Leyla TEKİN

3mmvzol

Prof.Dr. İbrahim YÜCEDAĞ

l2mvncd

Dr.Öğr.Üyesi Fatih KAYAALP

gedwxny

Doç.Dr. Abdullah Talha KABAKUŞ

od32mco

Dr.Öğr.Üyesi Serdar KIRIŞOĞLU

yoxxsca

Doç.Dr. Ali ÇALHAN

sxowpzl

Dr.Öğr.Üyesi Sultan ZAVRAK

5g4jpq3

Doç.Dr. Serdar BİROĞUL

6ii5mib

Dr.Öğr.Üyesi Şeyhmus YILMAZ

5eprd57

Doç.Dr. Muhammed Enes BAYRAKDAR

333u6bg

Dr.Öğr.Üyesi Hüseyin BODUR

3x3i5f7

Doç.Dr. Arafat ŞENTÜRK

qwk73dv

Dr.Öğr.Üyesi Tuba KARAGÜL YILDIZ

i7uiqfa

Doç.Dr. Zehra KARAPINAR ŞENTÜRK

iinwivq

Arş.Gör. Dr. Büşra TAKGİL

zliusaw

Dr.Öğr.Üyesi Ahmet ALBAYRAK

c3r6baw

Arş.Gör. Dr. Ekrem BAŞER

uad3oyf

Dr.Öğr.Üyesi Enver KÜÇÜKKÜLAHLI

afqmnq5

Arş.Gör. Dr. Sümeyye BAYRAKDAR

ywh2st3

Dr.Öğr.Üyesi Esra ŞATIR

gtxtpab

 

 

Öncelikle ders işlemlerinizi (ders kayıtları, ders işlemleri için dilekçe, ders ekleme, silme, ders aktarma vs ) danışmanınızla görüşmeniz gerekmektedir. Detay yönetmelik veya prosedür gereken işlemlerde ise aşağıda sınıf kodları yer alan Bölüm komisyonuna sorulabilir.

Soru Sormadan önce Komisyon Görev Tanımlarını ve Süreç Şemalarını aşağıdaki linkten inceleyiniz ve öğreniniz.

https://duzce.edu.tr/akademik/fakulte/mf/bm/543c/bolum-komisyonlari

Komisyon işlemleri ile ilgili web sayfasındaki aşağıda yer alan linklerdeki dokümanlarda yazan bir konu olursa cevap verilmeyecektir.

KOMİSYON

CLASROOM KODU

SORU SORULMADAN ÖNCE İNCELENECEK DOKUMAN LİNKİ

SÜREÇ ŞEMASI

Burs Komisyonu

i5ukqak

https://duzce.edu.tr/idari/ogrenciisleri/0bdc/burslar-yurt-ici--yurt-disi

Burs Süreç Şeması

Çift Anadal - Yandal Komisyonu

2bxkxvf

https://duzce.edu.tr/akademik/fakulte/mf/bm/fdcb/cift-anadal-ve-yandal

Çift Anadal - Yandal Süreç Şeması

İntibak Komisyonu

p5t2uro

https://duzce.edu.tr/akademik/fakulte/mf/bm/d1c0/ntibak-slemleri

 

Mezuniyet Komisyonu

jrorx5t

https://duzce.edu.tr/akademik/fakulte/mf/bm/cdec/mezuniyet-slemleri

Mezuniyet Süreç Şeması

Staj ve İşyeri Komisyonu

zlyvq65

https://duzce.edu.tr/878b/stajlar-hakkinda-sikca-sorulan-sorular

Staj ve İşyeri Süreç Şeması

ÖĞRENCİ İŞLEMLERİ VE İLETİŞİMİ İÇİN LİNKE TIKLAYINIZ ( SOLDA *Öğrenci İşlemleri ve İletişimi !)