Sahne Sanatları Bölümümüz Hakkında

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı  2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında, merkezi sistem sınavı ile ilk öğrencilerini almıştır.

Misyon:

Tiyatro sanat ve bilimini geliştirmek amacıyla Tiyatro bilimine kaynaklık edecek akademik bilgiyi üreterek, Tiyatro sanatına yön verecek donanımlı sanatçıları yetiştirecek bir eğitim vermek.

Vizyon:

Tiyatro sanatı ve bilimi alanında, ülkemizin gereksinimlerini karşılayacak nitelikte sanatsal / akademik düzeyde tam donanımlı bireyler yetiştirerek örnek kalitede öncü bir kurum olarak tanınmak.

Eğitim:

Sahne Sanatları Bölümü, Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Anabilim Dalı programı altında nitelikli sanat ve bilim insanları yetiştirmeyi hedeflemektedir. Programın öğretim süresi dört yıldır.

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Anabilim Dalı:

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji programı yazılı anlatım biçimlerinin tümünün incelendiği, dramatik estetiğin temel ilke ve öğelerinin öğretildiği, tiyatronun bilimsel yönüne vurgu yapan, bütünüyle kuram ve eleştiri eğitimine odaklanan, ülkemiz tiyatrosunun uluslararası alanda tanınması ve tiyatro teorisi ve eleştirisi alanının mevcut niteliğinin geliştirilmesi için çalışmalar yapacak; tiyatro teorisyenleri, eleştirmenleri ve dramaturgları yetiştirmeyi hedeflemektedir.  

Bölüm Ders İçerikleri İçin Tıklayınız.