Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi
20.05.2022

TÜRKİYE ARI ELÇİLERİNİ ARIYOR

 

TÜRKİYE ARI ELÇİLERİNİ ARIYOR

Tıpkı arılar gibi üreten bir toplum bilinci oluşturmayı hedefliyoruz

EKOSİSTEMİN GELECEĞİ ARILARIN KANATLARINDA

Dünya genelinde insan gıdası olarak tüketilen bitkisel kaynakların % 77’sinin tozlayıcısı bal arılardır. Özellikle 40 bitki türü için arı tozlaşması mutlaka gereklidir. Bu nedenle yeterli düzeyde tozlaşmayı sağlamak için çiçeklenme dönemlerinde arı kolonilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Sadece bitkisel üretim değil ormanların, çiçeklerin diğer hayvansal kaynakların hatta ekosistemin sürdürülebilirliği de dolaylı olarak bal arıları ile ilişkilidir. Son yıllardaki küresel ısınma, orman yangınları, azalan su ve gıda kaynakları nedeniyle sürdürülebilir tarım ve sürdürülebilir ekosistemin önemi her geçen gün artmaktadır.

Sürdürülebilir gelecek için çocukların ve geçlerin bal arılarının ürettiği ürünlerin yanı sıra ekosistemdeki rolünü de kavramaları gerekmektedir. Sürdürülebilir kalkınmanın temeli eğitim ve çevre bilincine dayanır. Bu amaçla Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) tarafından Bee’o sponsorluğunda “TÜRKİYE ARI ELÇİLERİNİ ARIYOR” sloganıyla farkındalık projesi başlatıldı. Projenin en önemli hedefi sürdürülebilir çevre ve gıda güvenliği için polinasyonun önemi ve arıların tozlaşmadaki (polinasyon) rolünü vurgulamaktır. Bal arısının ekosistemdeki rolü ve önemi ile ilgili çocuklarda ve gençlerde farkındalık oluşturmayı hedefleyen proje Dünya’da ve Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşımaktadır. Projenin ilk etkinliği Düzce’nin tüm ilçelerinden lise 9 ve 10 sınıf öğrencilerinin katılımı ile 14 Mayıs 2022 tarihinde DAGEM’ de gerçekleştirildi. Akçakoca Barbaros Anadolu Lisesi, Akçakoca Fen Lisesi, Akçakoca Piri Reis Mesleki Anadolu Teknik Lisesi, Akçakoca Sosyal bilimler Lisesi, Arsal Anadolu Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi, Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Düzce Anadolu İmam Hatip Lisesi, Düzce Fen Lisesi, Düzce Güzel Sanatlar Lisesi, Düzce Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Düzce Mevlana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Düzce 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi, Farabi Anadolu Lisesi, Gümüşova Anadolu Lisesi, Özel Düzce Kültür Fen Lisesi, Özel Düzce Kültür Anadolu Lisesi, Turgut Özal Anadolu Lisesi öğrencilerinden toplam 35 “Arı Elçisi” katıldı. Kahvaltı ve tanışma organizasyonu ile başlayan etkinlik teorik ve pratik eğitimler ile devam etti. Gençlere öncelikle arı ailesi, fizyolojisi, arı ürünleri ve sağlık üzerine etkileri ile bal arılarının ekosistemdeki rolünü anlatan teorik eğitimler, arkasından da kovan başında uygulamalı eğitimler verilerek arılar tanıtıldı. Gençler kovan açtı, arıları ve ürünlerini görerek ve dokunarak tanıdı. Daha sonra mum yapımı, ballı bitkilerin dikimi ve ballı kek yapımıyla devam eden etkinlikler sertifika töreni ve Bee’o ürünlerini içeren hediyelerin takdimi ile son buldu.

Projenin gelecekteki hedefi Türkiye’nin dört bir yanından gönüllü arı elçileri ile bu etkinlikleri sürdürmektir. Böylece gittikçe yaygın etkisi yüksek bir farkındalık yaratmak çevreye ve doğaya saygılı ve doğal kaynakları sürekli tüketen değil tıpkı arılar gibi sürekli üreten bir toplum bilinci oluşturmaktır.

çayır, açık hava, ağaç içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldukişi, açık hava içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu