Kupa Uygulaması

KUPA UYGULAMASI

  • Normal kupa veya vakum aparatlı kupa yardımıyla deri altında bulunan kan ve sıvının dışarı çıkarılmasıdır. Çoğunluğu kapiller damarlarda bulunan vücuttaki toksik maddeleri içeren kanın yüzeysel cilt kesikleri oluşturarak güvenli bir biçimde alınmasını sağlayan işleme yaş kupa uygulaması denir. Düşük basınçlı vakum uygulanarak yüzeyel kesi alanlarından toksik materyal içeren deri altı sıvısı ve kapiller kan dışarı alınmaktadır. Yaş kupa uygulaması “hacamat” olarak da ülkemizde bilinmektedir. Yaş kupa uygulamasının haricinde bir diğer kupa uygulama tipi ise kuru kupa uygulamasıdır. Kuru kupa uygulamasında cilt üzerinde belirli noktalar üzerine kupalar yerleştirmek suretiyle oluşturulan vakum etkisi sonucunda o bölgede ciltte kabarıklık, kızarıklık, cilt altı dokuda ve kan damarlarında genleşme meydana gelmektedir. Bu işlemden ötürü cilt altı dokularda interstisyel sıvı artışına ve lokal ısı artışına bağlı olarak ilgili bölgede kanlanma ve dolaşım artmaktadır.
  • Farklı nedenlere bağlı baş ağrılarında, myofasial ağrıda, fibromiyaljide, kireçlenmelerde, bel soğukluğunda, spondilozda, aknede, herpes zosterde, damar hastalıklarında, tansiyon problemlerinde, akciğer ve solunum yolu hastalıklarında, depresyon gibi ruhsal hastalıklarda uygulama alanları vardır.

Kaynaklar 

Sert E., Arar Sakarya A., Yüksel Ş. B., Sert A., Kalaycı M. Z., Kupa Uygulaması ve Kupa Uygulamasının Klinik Araştırmaları, İntegratif Tıp Dergisi, 2015; 3(2): 19-25.

Lee-Mei Chi, Li-Mei Lin, Chien-Lin Chen, Shu-Fang Wang, Hui-Ling Lai, and Tai-Chu Peng, The Effectiveness of Cupping Therapy on Relieving Chronic Neck and Shoulder Pain: A Randomized Controlled Trial, Hindawi Publishing Corporation Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2016.

Abdullah M.N. Al Bedah, Mohamed K.M. Khalil, Paul Posadzk, Imen Sohaibani, Tamer Shaaban Aboushanab, Meshari AlQaed, Gazzaffi I.M. Ali., Evaluation of Wet Cupping Therapy: Systematic Review of Randomized Clinical Trials, The Journal of Alternative and Complementary Medicine, 2016