Apiterapi

APİTERAPİ 

  • Apiterapi bal arısı ürünlerinden bal, balmumu, polen, propolis, arı sütü ve arı zehirinin tıbbi amaçlı kullanımına verilen isimdir. Polenin kanamayı durdurucu, antibakteriyel, yüksek irtifa hastalığının semptomlarını azaltma etkileri bulunurken, arı sütünün hücre yenilenmesi-üretimi-metabolizması üzerinde etkileri yanısıra antialerjik, antioksidatif, antibakteriyel ve antiviral etkileri bulunmaktadır. Propolis antiinflamatuar, hipotansif, bağışıklık sistemi uyarıcı, bakteriostatik ve bakterisit madde olarak pek çok amaçla kullanılır. Arı zehiri sırt ağrıları, deri hastalıkları ve romatizma tedavisinde geleneksel olarak kullanılan bir üründür. Arı zehiri, arı iğnesi hazırlanarak uzmanlar aracılığıyla enfeksiyonlu bölgeye enjekte edilerek de tedavide kullanılmaktadır. Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, epilepsi, MS, amiyotrofik lateral skleroz hastalıklarında nöroprotektör ve nöromodülatör etkisi bulunmaktadır.

Kaynaklar 

Aydın Y., Tekeoğlu İ., Tamamlayıcı Tıp ve Güncel Apiterepi Uygulamaları, J. Biotechnol and Strategic Health Res. 2018;2(2):64-73.

Batur Çağlayan H. Z., Erkoç Ataoğlu E., Kibaroğlu S., Nörolojide Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamalarının Etkinliğinin Değerlendirilmesi, Türk Nöroloji Dergisi, 2018;24:111-116.

Fratellone P.M., Tsimis F., Fratellone G., Apitherapy Products for Medicinal Use, The Journal of Alternative and Complementary Medicine, 2016.