Tulip 2013

Üniversitemiz Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Birimi (DÜKAM) ile Yönetim ve Liderlik Uygulama ve Araştırma Merkezi (LİDERİM) tarafından, Türkiye Üniversite Liderlik İyileştirme Programı (TULIP) çerçevesinde, kadın akademisyenlerin, yöneticiliğin alt kademelerinden itibaren cesaretlendirilmesi ve yükseköğretim kurumlarında liderlik görevleri için aday olmalarını desteklemek üzere hazırlanan Yükseköğretimde Kadın Liderliğini  Geliştirme ve Güçlendirme Eğitim ve Mentorluk Programı, Elginkan Vakfının katkılarıyla ve Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden kadın akademisyenler ve kadın yöneticilerin katılımıyla 26-27 Nisan 2013 tarihlerinde Düzce Topuk Yaylası Fenerbahçe Tesislerinde gerçekleştirildi.

Programın ilk günü Kadın Liderlerde Potansiyeli Hayata Yansıtmak ve Stres Yönetimi konuları; ikinci gün ise Liderlik Süreçleri, Anlaşmazlıkların Yönetimi ve Müzakere Teknikleri ve Liderliğin Gelişimi-Hizmetkar Liderlik konuları eğitimciler tarafından işlendi. Eğitimcilerin sunumları arasında Mentorlarımızın akademisyen kadınların karşılaştıkları güçlükleri ve ürettikleri çözümleri kendi deneyimleriyle paylaştıkları paneller yapıldı. Eğitimler toplantı salonunda gerçekleştirilerken paneller bahçede çimenler üzerinde oldukça içten ve katılımcıların sorularını cevaplayarak  yapıldı.

Yükseköğretimde Kadın Liderliğini  Geliştirme ve Güçlendirme Eğitim ve Mentorluk Programı'na mentor (hami) olarak İTÜ eski rektörü Prof.Dr.Gülsün SAĞLAMER, Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr.Funda SİVRİKAYA ŞERİFOĞLU, Okan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ayşe Şule KUT, Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Sondan DURUKANOĞLU FEYİZ, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Yeşim KİRAZLI ve Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Nigar DEMİRCAN ÇAKAR katıldı.

Programımız  Elginkan Vakfı'nın katkılarıyla gerçekleştirildi. Cuma günü Elginkan Vakfı Bolu Şube Müdürü Sayın Murat Özen, Vakfı tanıtan etkileyici bir sunum yaptı, Cumartesi günü Elginkan Vakfı Müdürü Sayın İlhan Üttü programımıza katıldı. Katılımcıların sertifikalarını Rektörümüzle birlikte Sayın İlhan Üttü dağıttı. Elginkan Vakfı, Türk Yükseköğretiminde yönetim kültüründe kadının daha fazla yer almasına katkıda bulunmasını umduğumuz çalışmamıza  destek verdi. Kadın dostu bir vakıf olarak algıladığımız Elginkan Vakfı artık yükseköğretimdeki akademisyen kadınlar için daha özel bir anlama sahip. Programımıza katkılarından dolayı Elginkan Vakfı Müdürü Sayın İlhan İTTÜ' ye ve Vakfın tüm değerli yönetici ve çalışanlarına, değerli mentorlarımıza, Türkiye'nin dört bir yanından gelen değerli katılımcılarımıza ve Topuk Yaylası tesislerinde çalışan tüm yöneticilere ve görevli personele desteklerinden ötürü sonsuz teşekkür ederiz.

Bundan sonrasında programımıza katılan tüm katılımcılarımızı mümkün olan en yakın alandaki mentorlarımızla gruplandırıyoruz. Her katılımcı kendi mentoruyla görüşerek karşılatığı sorunları ve mentorlarımızın önerilerini paylaşabilecek.